Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Ambargosuna Rağmen Satışlarını Artırmaya Devam Ediyor

Huawei yılın son çeyreğine dair açıkladığı rakamlara göre satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre artırmayı başardı.
Huawei ABD Ambargosuna Rağmen Satışlarını Artırmaya Devam Ediyor

Huawei teknolojinin pek çok farklı alanında aktif olarak faaliyet gösteren dünyanın önde gelen şirketlerinden biri konumunda. Teknoloji devi son yıllarda daha çok piyasaya sunduğu akıllı telefon modeller ile adından söz ettiriyor. Bu alanda elde edilen başarı sonrası Huawei akıllı telefon pazarında Apple’ı geride bıraktı ve Samsung’un arkasından en çok satış yapan ikinci firma konumuna yükseldi.

Çinli teknoloji devinin Samsung’u da geçeceği konuşulurken ABD yaptırımları sonrası şirketin gündemi baştan aşağı değişti. Başta Google olmak üzere ABD’li teknoloji şirketleri Huawei ile ticaret hacmini büyük ölçüde daralttı. Bu durum şüphesiz son günlerde Huawei’nin başını ağrıtan ilk konular arasında yer alıyor.

Yaptırımlar sonrası Huawei’nin telefon satışlarının nasıl olacağı merak ediliyordu. Teknoloji devi yılın üçüncü çeyreğine dair verilerini açıkladı. Beklenenin aksine Huawei’nin bir önceki yıla göre satış oranını artırdığı ortaya çıktı.

Huawei Yasaklara Rağmen Satışlarını Artırıyor

Huawei Yasaklara Rağmen Satışlarını Artırıyor

Huawei’ye uygulanan yaptırımlar sonrası şirketin akıllı telefon satışlarının olumsuz yönde seyretmesi bekleniyordu. Açıklanan rakamlar durumun tersi niteliğinde geliştiğini gösteriyor. Şirket yılın üçüncü çeyrek verileri ışığında geçen yıla kıyasla satışlarda yüzde 27 artış kaydetti ve 185 milyonu aşkın akıllı telefon sevkıyatı yaptı. Yılın ikinci çeyreğinde açıklanan verilerde Huawei’nin büyüme hızının yüzde 13’e kadar gerilemesi ABD ambargolarına yorulmuştu.

Teknoloji devinden daha önce yapılan açıklamada yaptırımların kendilerinde 30 milyar dolar zarar yaratacağı ifade edilmişti. Çinli teknoloji şirketinin faaliyet gösterdiği tek alan akıllı telefonlar değil. Bilindiği üzere 5G alanında yapılan yatırımlar ile Huawei bu sektörün baş aktörlerinden biri konumunda. Şirketten bu konuyla ilgili yapılan açıklamada 5G teknolojisine donanım tedariki için dünya çapında operatörler ile 60 farklı sözleşme imzalandığı duyuruldu.

Huawei yetkilileri bu gelişmelere rağmen geleceğe dair tedbirli davranmayı sürdürüyor. Başkan Liang Hua daha öne konuyla ilgili yaptığı bir değerlendirmesinde “Şu anda istikrarımızı koruyoruz ancak bu önümüzde zorlukların olmadığı anlamına gelmiyor. Bizi zorluklar bekliyor ve bunlar kısa vadedeki büyüme hızımıza etki yapabilir.” diye konuşmuştu.

Huawei’nin 5G Planları Büyük

Huawei’nin 5G Planları Büyük

5G teknolojisi şu an için sınırlı bir alanda kullanılabiliyor. Ancak bu teknolojiye sahip telefonların piyasaya çıkması ve altyapı yatırımlarının yaygınlaşması ile beraber 5G’nin kısa sürede dünya genelinde yaygınlaşması bekleniyor. Huawei 5G’ye yönelik büyük yatırımlar yapan şirketlerin başında geliyor.

Yapılan yatırımların geldiği son noktaya dair açıklamalarda bulunan Huawei Başkan Yardımcısı Ken Hu, “Şimdiye kadar 20’den fazla pazardaki taşıyıcı firma, toplam 40 ticari 5G ağı başlattı. Yıl sonuna kadar 60’tan fazla 5G ticari ağı olması bekleniyor.” diye konuştu.

Yatırımlarında büyük ilerleme kaydettiğini belirten Huawei yöneticisi, “5G’den en iyi şekilde yararlanmak için birlikte çalışmamız gerekiyor. 5G teknolojisi, erken benimsendiği ülkelerde tüketicilere ve sektörlere çeşitli değerler sağladı. 5G gelişimini hızlandırmak için uygun politika ve sektörler arası iş birliği büyük önem taşıyor.” ifadelerinde bulundu.

5G Her Alanda Kullanılacak

5G Her Alanda Kullanılacak

5G teknolojisinden önümüzdeki süreçte tüm sektörlerin yararlanacağını söyleyen Hu, “Sektörümüzün site kaynakları için daha fazla desteğe ihtiyacı var. Maliyetler hala çok yüksek ve sitenin kullanılabilirliği her zaman talebin altında kalıyor. Düzenleyiciler, paylaşım için daha fazla kamu altyapısı açarak ve inşaat konusunda rehberlik sağlayarak durumu hızlandırmalı ve iyileştirmeli.”

“Örneğin, Şanghay’da şehir hükümeti, çok işlevli yardımcı direklerin standartlarını belirledi. Bu direkler, 2020’nin sonuna kadar 30 bin ek 5G alanını desteklemek için kullanılacak, 500 kilometrelik halka açık yollara yerleştirilecek. Şehir genelinde inşa edilen toplam mobil baz istasyon sayısında yüzde 75’lik bir artış görülüyor.” diye konuştu.

Ken Hu sözlerinin devamında yaşadıkları sorunlara değindi ve yapılması gereken iş birliklerine dikkat çekerek “Açık fikirli olmamız halinde gerçek sorunları tanımlamak ve neyin işe yaradığını araştırmak için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışmamız gerekiyor. Her ülkenin kendi ekonomik gücü var. Odaklanabileceğimiz alanlar ve 5G teknolojisini her ülkenin rekabetçiliğini arttırmak için sektöre özel çözümlerle birleştiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

5G teknolojisi yakın gelecekte hem dünyada hem de ülkemizde aktif bir şekilde kullanılır duruma gelecek. Gelişmeler gösteriyor ki Huawei bu pazarın en aktif oyuncularından biri olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum