Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Huawei’nin Google Servisleri Olmayan Telefonlarına Play Store Yüklemenin Alternatif Yolu

Huawei’nin Google yaptırımlarından etkilenen telefonlarına Play Store yüklemek için yeni bir yol keşfedildi.
Huawei’nin Google Servisleri Olmayan Telefonlarına Play Store Yüklemenin Alternatif Yolu
HABER GİRİŞ

Çinli teknoloji devi Huawei, dünyada Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satan şirket olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen yıl daha da büyüyen şirket, geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalmakta. Alınan yaptırım kararları nedeniyle ABD’li şirketler Huawei ile olan ticaretini belirlenen geçici lisanslar sayesinde sınırlı olarak sürdürebiliyor.

Bilindiği üzere yaptırım kararlarından sonra Huawei’nin geliştirdiği ve bundan sonra piyasaya süreceği telefonlarda Google uygulamaları bulunmuyor. Youtube, Gmail, Haritalar, Play Store gibi popüler Google servisleri, geçtiğimiz yıl tanıtılan Mate 30 ve sonrasında çıkacak telefonlarda kullanılamıyor.

Özellikle Play Store’un eksikliği kullanıcıların uygulama desteğini almasına engel oluyor. Huawei bu eksikliği kapatmak adına kendi mobil altyapısını oluşturuyor. Ancak Play Store desteğini almak için yeni bir yol keşfedildi. Alternatif bir yol sayesinde Play Store, yaptırımlardan etkilenen telefonlara yüklenebiliyor ve herhangi bir lisans problemi yaşanmıyor.

Play Store için Alternatif Yol

Play Store için Alternatif Yol

Söz konusu Huawei telefonlardan Play Store erişimi sağlamak için kullanıcıların Chat Partner adı verilen bir uygulamayı indirmesi gerekiyor. 147 MB boyutunda olan uygulama için bazı izinler vermek gerekebilir. Uygulamayı yükledikten sonra Detect Device ve sonrasında Repair Now seçeneklerine tıklamak gerekiyor. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra telefonu yeniden başlatmak yeterli olacak. Bu işlemler sonrası telefonların Play Store’a sorunsuz bir şekilde giriş yapması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Yapılan testlerde Huawei’nin Mate 30 Pro, P40 Lite gibi telefonlarda Play Store’un sorunsuz açıldığı görülüyor. Bu durumun geçici bir çözüm olduğunun altını çizmek gerekiyor. Sonuç olarak Google tarafından doğrulanmamış bir yol ile yükleme yapılıyor. Google’ın konuyla ilgili blog yazısında, “Farklı yollarla yüklenen Google uygulamaları güvenilir bir şekilde çalışmaz. Çünkü bu uygulamaların onaylanmamış cihazlarda çalışmasına izin vermiyoruz. Google’ın uygulamalarını bu şekilde yüklemek, kullanıcı güvenliğini tehlikeye atabilir. ” ifadeleri yer alıyor.

Google, Huawei kullanıcılarının APK dosyaları aracılığı ile yükleme yapmamaları gerektiğini açıkça belirtiyor. Çinli şirket ise Google bağımlı olmamak adına Huawei Mobil Servisleri üzerindeki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Uygulama mağazası AppGallery için geliştiricilere elde edilen gelirin neredeyse tamamı bırakılacağı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.