Yatırım yapmaya başla!

Huawei Personeli ve Çin Ordusu Arasında Derin Bağlantılar Olduğu İddia Edildi!

Yapılan yeni bir araştırma, Huawei personelinin Çin ordusuyla derin bağlantılar kurduğunu gösterdi. Detaylar aşağıda;
Huawei Personeli ve Çin Ordusu Arasında Derin Bağlantılar Olduğu İddia Edildi!

Huawei personelinin CV’lerinin yeni bir analizi, firma ile Çin’in askeri ve istihbarat organları arasında firma tarafından daha önce kabul edilene kıyasla daha derin bağlantılar olduğunu ortaya koydu.

Huawei çalışanlarının istihdam kayıtlarını inceleyen yazı, Huawei tarafından istihdam edilen kilit orta seviye teknik personelin istihbarat toplama ve askeri faaliyetlerle yakından ilişkili, güçlü bir geçmişe sahip olduğu sonucuna vardı. Bazı çalışanların Batılı firmalara karşı yürütülen özel saldırı ve endüstriyel casusluk vakalarıyla bağlantılı olabileceği söylendi.

Çalışmanın, Huawei’in ulusal güvenlik riski oluşturduğu yönündeki iddiaları analiz eden hükümetler arasındaki endişeleri artırabileceği görüldü.

Huawei Ulusal Güvenlik Riski Endişe ArtırdıSonuçta bazı ülkeler Huawei’in telekomünikasyon ağına Çin hükümetine izin verecek şekilde arka kapı kurabileceğinden endişeleniyor, firma ise ısrarla bu iddiaları reddediyordu. Huawei’in Baş Hukuk Sorumlusu ve Hukuk İşleri Departmanı Başkanı olan Song Liuping de daha bir hafta önce iddiaları reddederek Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile herhangi resmi bir çalışma yapılmadığını söylemişti. Savunması, Bloomberg’in Huawei çalışanlarının yapay zeka ve telsiz haberleşmesi dahil olmak üzere araştırmalarda Çin Halk Kurtuluş Ordusu’yla iş birliği yaptığına ilişkin raporunun
üzerine gelmişti.

Yeni çalışma ise Londra merkezli düşünce kuruluşu Henry Jackson Society ve Fulbright University Vietnam’da doçent olan Christopher Balding tarafından yürütüldü.

Huawei Çin Ordusu Derin Bağlantılar İddiaları Çalışmada, güvensiz veritabanlarından ve işe alım firmaları tarafından işletilen web sitelerinden sızdırılan Huawei çalışanlarının özgeçmişleri analiz edildi. Bir özgeçmiş, kişinin aynı anda Huawei’de ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından istihdam edildiği askeri bir üniversitede öğretim ve araştırma rolünü yürüttüğünü gösterdi.

Balding, bu çalışanı Çin ordusunun uzay, siber ve elektronik harp yeteneklerinden sorumlu olan Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndaki bir birime bağladı. Ve gazetecilere, “ikinci derece kanıt, Huawei ile Çin Halk Kurtuluş Ordusu arasındaki ilişki ve istihbarat toplamaya ilgili geçerli endişeleri desteklemek için oldukça güçlü görünüyor” dedi.

Başka bir özgeçmişin ise Huawei’de çalışan ancak bunun yanında casusluk ve karşı istihbarattan sorumlu bir devlet kurumunda temsilci olan birini gösterdiği vurgulandı.

Huawei Çalışan Özgeçmişleri Çin Ordusu Bağlantı Gösterdi Çalışma hakkında konuşan Balding; “Çin devletinin doğrudan bir Huawei çalışanına casusluk veya benzeri davranışlarda bulunma emri verdiğini gösteren hiçbir kanıtım yok. Bunu sadece siparişin ses kaseti veya bu tür siparişleri gösteren bir e-postam olmadığı için söylüyorum.” dedi. Ayrıca Balding, makalesinde üç özgeçmiş kullandığını ve kişilerin kimliklerini saklamak için onları kısmen düzenlediğini söyledi.

Huawei de Balding tarafından belirtilen Huawei çalışan CV’lerini doğrulayamadığını ve bu nedenle online yayınlanan tüm bilgilerin doğruluğunu onaylayamadığını açıkladı.

Şirket; “Huawei, askeri veya hükümet kökenli adayları işe almak için sıkı politikalar sürdürüyor. İşe alım sürecinde, bu adayların ordu ya da hükümetle ilişkilerini sonlandırdıklarını kanıtlayan belgeler sağlamaları gerekiyor” ifadeleriyle kendini savundu. Ayriyeten; “Huawei’nin şeffaflığına ilişkin profesyonel ve gerçeğe dayalı araştırmaları memnuniyetle karşılıyoruz. Daha fazla araştırma makalesinin sonuca varırken daha az varsayım içereceğini umuyoruz” sözleriyle kanıtların yetersizliğine işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum