Yatırım yapmaya başla!

Huawei Aldığı Patent Sayısı ile Rakiplerine Fark Attı

Teknoloji şirketi Huawei bugüne kadar almış olduğu patentler ile rakiplerini bu alanda geride bıraktı.
Huawei Aldığı Patent Sayısı ile Rakiplerine Fark Attı

Çin’in önde gelen teknoloji devlerinden Huawei, her geçen gün yeni ürün ve servislerle adından söz ettiriyor. Şirket son yıllarda daha çok akıllı telefon modelleri ile gündeme geliyor. Bununla beraber ürettiği baz istasyonları ve kurduğu internet altyapıları ile sektörün öncü firmalarından biri konumunda. Bu yıl itibariyle kullanılmaya başlanan 5G teknolojisine yatırım yapan şirketlerin başında Huawei’yi gösterebiliriz.

Teknoloji şirketlerinin yeni ürünlerini geliştirmesinin öncesinde patent başvurularında bulunması gerekiyor. Bir firma geliştirdiği bir ürünün kendisine ait olduğunu kanıtlaması için önceden patentini almış olması lazım. Yapılan bir araştırma en çok patent alan şirketleri ortaya koydu. 2018 yılı baz alınarak yapılan araştırmada Çinli teknoloji devi en çok patent alan şirket oldu. Ancak Huawei patent sayısında elde ettiği başarıyı, hayata geçirme aşamasında gerçekleştirebilmiş değil.

Huawei Patent Sayısında Lider

Huawei Patent Sayısında Lider

Tokyo merkezli araştırma şirketi Nikkei’nin hazırladığı rapor geçtiğimiz yıl içerisinde en çok patente sahip olan firmaları ortaya koydu. Listenin zirvesinde 5.405 patent ile Huawei bulunuyor. Teknoloji devini Mitsubishi Electric ve Intel takip ediyor. Ancak şirket aldığı patent sayısına rağmen bir konuda uzmanlardan eleştiri alıyor. Alınan rekor sayıda patent var ancak bunların pek azı hayata geçiyor. Şirketin almış olduğu patentlerin yüzde 21’i yenilikçi olarak tanımlanıyor.

Huawei’nin almış olduğu patentlerin kalitesi tartışma konusu oldu. Bu alanda rakiplerinden geride olan şirketin ABD merkezli rakiplerine ait çok sayıda patenti aldığı belirtiliyor. Ülkede Huawei’ye patent sayışı yapan şirketlerin arasında IBM ve Yahoo zirveyi paylaşıyor.

Huawei’nin izlemiş olduğu stratejinin sebebine dair çeşitli yorumlar yapılmakla beraber ne yapmak istediği tam olarak kesitirilmiş değil. Bazı yorumlara göre Huawei gelecekte karşısına çıkacak çeşitli patent davalarına karşın önlem aldığı belirtiliyor. Teknoloji devinin patent satın almanın yanı sıra başka şirketlerden kalifiye eleman aldığı ifade ediliyor.

Huawei ABD’ye Karşı Önlem Alıyor Olabilir

Huawei ABD’ye Karşı Önlem Alıyor Olabilir

Bilindiği üzere Çinli teknoloji devi uzun zamandır ABD yönetimi tarafından Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmekle suçlanıyor. Alınan çok sayıda patent gelecekte şirketin günlerde yeni bir suçlama ile karşı karşıya kalmaması adına olabilir. ABD’li pek çok milletvekili Huawei imzalı ürünlerde casusluk yapılmasına imkan sağlayan donanımların olmasından şüphe ediyor. Buna rağmen şirket global pazarda akıllı telefon satışlarını katlıyor.

Açıklanan son raporlara göre Çinli teknoloji devi 200 milyon akıllı telefon satışına ulaştı. Yıl sonuna kadar bu sayının 270 milyon seviyelerine çıkması bekleniyor. Teknoloji devinin ABD yaptırımlarına rağmen böyle bir sayıya ulaşması büyük bir başarı. Bu başarıda Huawei’nin kendi evi olan Çin’de ulaştığı yüksek satış rakamlarının etkisi büyük.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum