Yatırım yapmaya başla!

Huawei Otonom Araçların Radar Sistemleri için 5G’ye Geçiyor!

Huawei, bünyesinde teknoloji ve kaynakları yeni nesil araçların otonom sistemlerinde kullanacak. Çinli şirket bunu yaparken 5G'den yararlanacak!
Huawei Otonom Araçların Radar Sistemleri için 5G’ye Geçiyor!

Çin’in teknoloji devi Huawei, özerk sürüş araç sistemlerinde önemli bir gelişme yapacağını duyurdu. Amerika ile Çin arasındaki ticari gerginlikler sonrasında Google/Android işletim sistemlerinin lisans konusu yeniden masaya yatırılmıştı. Ağır sorunları halleden Çinli firma, Android ile yollarına devam edeceklerini açıklamıştı. Reuters‘in yer verdiği habere göre Huawei araç teknolojilerine daha fazla yatırım yapmak istiyor.

Otomotiv sektörünün geçiş yaptığı yeni nesil araçlar için teknoloji şirketlerinden yardım alınıyor ve projelerde ortaklık kuruluyor. Toyota en son Baidu’ya yatırım yaparak, ticari araçlarının özerk sürüş programlarının geliştirilmesi için atak yapmıştı. İşte detaylar;

Huawei, otomobillerin sensör sistemlerinde en iyi olmak istediğini söyledi.

Huawei genel başkan yardımcısı Xu Zhijun, şirketin otomotiv sektöründeki aktif rolünü büyüteceğini ve otomobillerin donanımlı sensörlerin “ekosistemini” oluşturacağını aktardı. Çinli yönetici milimetre dalga radarı LIDAR için 5G teknolojisini kullanacağını aktardı.

Otonom sürüşte şu anda yapılan, araçlara çevrelerin ezberletilmesi. Otonom sürüş ile ilgili yazı ve videolarımızda, farklı firmaların bir şekilde otonom aracını sürücü yardımlı şekilde götürülebildiğini görmüştük. Mesela şu ki, bunda ilerleme kaydedilebilmesi için araç yapay zekasına her türlü yol şartlarının öğretilmesi gerekmektedir.

Zira seviye 5 ve üzeri gibi sürücü yardımı olmaksızın bir aracı kendi kendine götürebilmenin tek çıkar yolu budur. Bu kısımda Jaguar-Land Rover’ın kapsülü aklınıza gelmiştir. Yapay zekalı kapsül, cadde ve sokaklarda dolaşarak özellikle yaya geçidi, trafik ışıkları gibi yerlerde bekleyip, insanların “tepkilerini-mimiklerini-davranışlarını” ezberlemek için orada olacak.

Huawei’nin LIDAR için düşüncesi tam olarak bu. Daha fazla tarama ile çevrenin daha fazla tanınıp, 5G ile bilgi toplanacak. Çinli şirketin bulunduğu konum, kaynakları ve maddi gücü hızlı bir şekilde radar sistemleri geliştirmesini sağlayacaktır.

Huawei’nin atlatması gereken engellerden birisi de ABD’nin henüz onay vermediği 5G teknolojisi. Amerikalı yetkililer sistem için güvensiz ifadelerini kullanıyorlar. Şöyle ki, eğer ABD’de kullanılan otomobillerde Huawei sisteminin kullanımı yasaklanırsa, şirket bocalama yaşayacaktır. Sonucunda ise Çinli teknoloji devi en büyük ikinci pazarını kaybetmiş olacak.

Şu anda araçlarımızdaki en yeni oluşumlar elektrik ve otonom teknikler. Teknolojinin henüz başındayız ve maliyetleri yüksek. Donanım paketlerinde pahalı ücretlerle verilen otonom kullanımları için Forbes, çok farklı olacağını düşünüyor.

Düşünceye göre otonom araçlarda kullanılan sensör ve bilgisayar paketinin maliyetinin ilerleyen yıllarda direksiyon simidi, gösterge paneli, pedallar, elektrikli koltuklar, aynalar gibi şeylerden daha az maliyette olacağı söyleniyor.

Araştırmalarımız ve içeriklerimizden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, özerk sürüş programını önümüzdeki 5 sene içerisinde firmalar arasında daha yaygın olacak ve 10 sene içerisinde yollarda elektrikli, sürücüsüz otonom araçları göreceğiz. Muhtemelen o 2030’lu yıllarda da şehir içlerinde kapsül şeklinde tamamen otonom modeller, taşımacılık yapacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum