Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Yeni Nesil Laptopu MateBook’larda Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Çinli Huawei’nin yeni nesil laptopu olan MateBook’ların içerisinde yüklü gelen bir yazılımda güvenlik açığı ortaya çıktı.
Huawei’nin Yeni Nesil Laptopu MateBook’larda Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Çinli teknoloji devi Huawei, son yıllarda kişisel bilgisayar sahnesinde de geliştirdiği MateBook cihazları ile adından söz ettiriyor. Ancak şirketin popüler bilgisayarı yeni bir haber ile gündeme geldi. Techradar’da yer alan habere göre şirketin MateBook laptoplarında kullanıcılar için risk unsuru bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Haberde söz konusu açık nedeniyle, Ocak ayından önce MateBook laptopların siber saldırılara açık olduğuna dikkat çekildi.

Geçtiğimiz günlerde benzer bir güvenlik açığı Tayvanlı teknoloji devi Asus’un geliştirdiği güncelleme aracında ortaya çıkmıştı. Şirketin kendi destek mağazasından indirilen güncelleme aracına yerleştirilen zararlı yazılım ile kişisel verilerin risk altında olduğuna dikkat çekilmişti. Bu sefer zararlı yazılımın Huawei MateBook laptoplarda olduğu duyuruldu.

MateBook’larda Güvenlik Açığı

MateBook’larda Güvenlik Açığı

Huawei laptoplarda ortaya çıkan zararlı yazılımın, MateBook’ların içerisinde yüklü olarak gelen ‘Huawei PC Manager’ uygulamasının içerisinde olduğu belirtildi. Yazılımın içerisinde bulunan zararlı yazılım, bulunduğu bilgisayarların siber korsanlar tarafından uzaktan kontrol edilmesine olanak sağlıyor. Son derece yüksek risk içeren güvenlik açığı ile bilgisayarların kontrolü tamamen kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Huawei konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, söz konusu tehlikeyi doğruladı ve Ocak ayından önce böyle bir riskin olduğunu ancak yayınlanan güncelleme ile bu durumun ortadan kalktığını ifade etti. Huawei, 2018 yılı ve daha önceden MateBook satın alan kullanıcılarını Pc Manager yazılımını güncellemeleri konusunda uyarıyor.

Zararlı yazılımın PC Manager’in uluslararası 9.0.1.66 ve Çin için 6.0.1.70 sürüm ve daha önceki sürümlerde olduğu belirtiliyor. MateBook’larda bulunan yüksek risk içeren açığının Windows 10’un büyük Ekim güncellemesi olan 1809 sürümü ile yakalandığı açıklandı. Yeni Windows 10 sürümünde yerleşik durumda çekirdek sensörü sayesinde MateBook’ta ortaya çıkan zararlı yazılım Ocak ayından itibaren ortadan kaldırılmış durumda. Eğer MateBook kullanıcısı iseniz PC Manager yazılımını güncellemenizde yarar var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum