Yatırım yapmaya başla!

Huawei Mate 40’ın Üretim Sürecinde Erteleme Kararı Aldı

Çinli teknoloji devinin sıradaki amiral gemisi Mate 40’ın üretimini ertelediği iddia edildi.
Huawei Mate 40’ın Üretim Sürecinde Erteleme Kararı Aldı

Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei piyasaya sunduğu birbirinden iddialı modelleri ile küresel pazarda da büyük başarı elde ediyor. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Son yıllarda yapılan açıklamalar Huawei’nin akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en büyük tedarikçi olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma ise Huawei’nin Nisan ayında ABD yasağına rağmen Samsung’u geride bıraktığını ortaya koymuştu. ABD yaptırımları nedeniyle Huawei’nin yeni telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Huawei bu eksikliği App Gallery üzerine yaptığı yatırımlar ile kapatmaya çalışıyor.

Teknoloji devi bir yandan da yeni amiral gemileri üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Şirket önümüzdeki aylarda Mate 40 serisinin tanıtımını gerçekleştirecek. Ancak ABD kısıtlamaları bu telefonların üretim ve çıkış sürecini etkilemiş görünüyor. Yeni bir iddiaya göre Huawei telefonun üretimini ertelemek durumunda kaldı.

Mate 40 Seri Üretimi Ertelendi

Mate 40 Seri Üretimi Ertelendi

Huawei’nin üzerindeki ABD yaptırımlarının telefonların üretim süreçlerini olumsuz etkileyebileceği uzun zamandır konuşuluyor. Şirket yeni nesil telefonlarında Kirin serisi işlemcilere yer veriyor. Bu işlemciler ise Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyor. Önümüzdeki süreçte çıkacak olan Mate 40 modelleri Kirin 1000 modellerinden güç alacak.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama Mate 40 serisine güç verecek Kirin 1000 işlemcilerinin ABD yaptırımlardan etkilenmeyeceğini ortaya koymuştu. Ancak Nikkei Asian Review’de yer alan habere göre Huawei bu telefonu için parça tedarikini durdurma kararı aldı.

Şirketin ayrıca ABD ambargosunun etkisini azaltmak adına önümüzdeki döneme dair parça siparişlerini azalttığı belirtiliyor. Tüm bu gelişmeler ışığında Mate 40 serisinin üretiminin ertelendiği iddia edildi. Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre teknoloji devi, telefonun seri üretim süreç için 2 aylık bir erteleme kararı aldı.

Telefonun Çıkışı Gecikecek

Telefonun Çıkışı Gecikecek

Bu durum şüphesiz telefonun tanıtımının ve piyasaya çıkışının gecikmesine neden olacaktır. Ayrıca telefonlar çıktığında bile Huawei’nin öncekli modellere göre daha az stok piyasaya süreceği tahmin ediliyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay ABD yönetimi Huawei ile ticaret yapan tüm şirketlerin kendilerinden lisans almalarını gerekli kılmıştı.

Huawei’nin en büyük ortaklarından biri olan TSMC’den yeni sipariş almadığı biliniyor. Bu nedenle şirket kendisine iki yıl yetecek işlemci stoğu yapmak durumunda kaldı. Teknoloji devinin ayrıca Qualcomm ve MediaTek’in işlemcileri değerlendirdiği gelen bilgiler arasında.

Halihazırda şirketin Mate 30 ve sonrasında piyasaya sürdüğü telefonlarda Play Store, YouTube, Gmail, Haritalar gibi Google servisleri yer almıyor. Dolayısıyla bu telefonların küresel pazarda büyük darbe aldığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum