Yatırım yapmaya başla!

Huawei Mate 40 Serisine Güç Verecek Kirin 1000 İşlemcisi Yaptırımlara Takılmayacak

Huawei’nin önümüzdeki günlerde tanıtmaya hazırlandığı Mate 40 serisi Kirin 1000 işlemcisi ile gelecek.
Huawei Mate 40 Serisine Güç Verecek Kirin 1000 İşlemcisi Yaptırımlara Takılmayacak

Çinli teknoloji devi Huawei P ve Mate serileri ile amiral gemisi telefon rekabetinde her yıl söz sahibi oluyor. Yapılan pazar araştırmaları Huawei’nin Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiren üreticisi olduğunu gösteriyor. Ancak şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna karşı ayakta durmaya çalışıyor. Trump hükümeti Huawei’nin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yaptığı gerekçesiyle ABD’li şirketlerin Huawei ile olan ticaretini kısıtlıyor.

Şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için hükümetten lisans alması gerekiyor. Mate 30 başta olmak üzere yeni nesil akıllı telefon modellerinde Google servisleri kullanılamıyor. Play Store başta olmak üzere Google bünyesi altındaki uygulamalar bu telefonlarda yer almıyor. Huawei yeni nesil amiral gemilerinde Kirin serisi işlemcilere yer veriyor. Bu işlemciler dünyanın önde gelen yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD, TSMC’nin Huawei ile işlemci üretmesinin önüne geçme hazırlığında olduğu iddia edilmişti. Bu durum sonrası Kirin işlemcilerin nasıl üretileceği merak konusu olmuştu. Ancak Mate 40 serisine güç verecek Kirin 1000 işlemciler için güzel haber geldi.

Kirin 1000 İşlemcisi TSMC Tarafından Üretilecek

Kirin 1000 İşlemcisi TSMC Tarafından Üretilecek

Günümüzde yeni nesil ürünlerde kullanılan işlemci yongalarının büyük bölümü Tayvan merkezli şirket TSMC tarafından üretiliyor. Huawei’nin amiral gemilerinde yer alan Kirin işlemcilerin yongaları da TSMC imzalı olarak çıkıyor.

ABD’nin TSMC ile Huawei arasındaki ticareti sınırlamak adına atacağı adımlar, Kirin 1000 işlemcisinin nasıl üretileceği konusunda soru işaretleri doğurmuştu. Ancak gelen son haberlere göre Kirin 1000 işlemcileri bu yaptırımların dışında kalacak.

TSMC daha önceden planlandığı üzere bu işlemcileri Huawei için üretmeye devam edecek. Tayvanlı yonga üreticisinin bu işlemcileri 5 nm mimarisi ile geliştireceği biliniyor. Bu gelişmeler ışığında Mate 40 serisinin üretiminde ve çıkışında herhangi bir sorunun yaşanması bekleniyor. Çinli teknoloji devinin Kirin 1000 işlemcilerini Eylül ayı içerisinde resmi olarak duyurması bekleniyor.

Kirin 1000 ile Büyük Performans Artışı

Kirin 1000 ile Büyük Performans Artışı

Bu işlemcinin Mate 40 ile beraber Huawei’nin gelecek yıl tanıtacağı P50 serisine de güç vereceği belirtiliyor. Kirin 1000 işlemcisinin Kirin 990’a göre yüzde 50 oranında daha iyi performans sunacağı belirtiliyor. Snapdragon 865, Snapdragon 855’e göre yüzde 25 daha iyi performans sunuyor.

Dolayısıyla Kirin 1000 işlemcisi ile büyük bir performans artışı olacağı görülüyor. TSMC ayrıca Apple için de A Bionic işlemcilerin üretimini gerçekleştiriyor. 2022 yılında çıkacak A16 işlemcilerin 3 nm mimarisi ile geliştirilmesi adına Apple’ın harekete geçtiği belirtiliyor. Huawei’nin Mate 40 ve P50 gibi telefonlarının küresel pazar için önündeki en büyük engel yine Google uygulamalarının eksikliği olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum