Yatırım yapmaya başla!

Huawei Mate 30 Serisine Google Servislerini Getirmek için Çözüm Arayışında

Huawei’nin geçtiğimiz günlerde tanıttığı Mate 30 serisinde Google servislerinin yer alması için farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor.
Huawei Mate 30 Serisine Google Servislerini Getirmek için Çözüm Arayışında

Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Huawei, piyasaya sunduğu akıllı telefonlar ile milyonlarca kullanıcıdan yoğun ilgi görüyor. Son yıllarda büyük bir ivmelenme yaşayan teknoloji devi bir yandan ABD yaptırımları nedeniyle çeşitli zorluklar ile mücadele ediyor. Bilindiği üzere Huawei yaptırımlar nedeniyle Google tarafından kara listeye alınmış durumda. Piyasaya sunulmuş olan Huawei kullanıcıları Android güncellemelerini almaya ve Google servislerinden yararlanmaya devam ediyor.

Piyasaya yeni çıkacak Huawei modelleri için durum biraz farklı. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji devi yeni amiral gemileri Mate 30 ailesini tanıtmıştı. Yeni seri ile ilgili en çok merak edilen konu işletim sistemi olarak nasıl bir gelişme yaşanacağı olmaktaydı.

Yapılan tanıtımda yeni telefonlarn Android 10 ile geleceği ancak Google servislerinin yer almayacağı ortaya çıktı. Şüphesiz YouTube, Chrome, Haritalar, Gmail, Drive gibi uygulamalardan yoksun Huawei telefonlar kullanıcılardan fazla ilgi görmeyecektir. Huawei ise bu durumun üstesinden gelmek adına alternatif yollar arayışında.

Açılış Kilidi Kaldırılabilir

Açılış Kilidi Kaldırılabilir

Huawei piyasaya sunduğu akıllı telefon modellerinde güvenliği sebep göstererek açılış kilidine yer veriyor. Bu kilidin kaldırılması ise üretici tarafından kısıtlanmış durumda. Konuyla ilgili teknoloji devinin CEO’su Richard Yu’dan çarpıcı açıklamalar geldi.

Yu kullanıcılara özgürlük sağlamak istediklerini belirterek, “Açılış kilidinin kaldırılması sınırlandırıldı çünkü tüketiciler için daha fazla güvenlik sağlamak istedik. Ancak bu sefer tüketiciler için daha fazla özgürlük sağlayacağız, böylece kendi başlarına daha fazla kişiselleştirme yapabiliyorlar. Bu yüzden tüketicilerin bunu yapmasına izin vermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Açılış kilidinin kaldırılması halinde kullanıcılar Google uygulamalarını Mate 30 modellerini elle yükleyebilecek. Halihazırda pek çok Android modelinde bu işlemi yapmak mümkün. Ancak Huawei güvenlik gerekçesiyle bunu kısıtlıyordu. Tabi böyle bir durumda kullanıcıların uygulamaları üçüncü parti geliştiricilerden yüklediği için daha dikkatli olması gerekiyor. Kötü amaçlı geliştirilmiş uygulamalar kullanıcı verilerine zarar verebilir.

Harmony OS Akıllı Telefonlar için Hazır Görünmüyor

Harmony OS Akıllı Telefonlar için Hazır Görünmüyor

Huawei’nin telefonlardaki açılış kilidi sınırlamasını kaldırma ihtimali şu an için fikir aşamasında. Şirketin net bir karar aldığını söyleyemeyiz. Yeni nesil amiral gemileri Mate 30 ailesinin Google servisleri olmadan özellikle batılı ülkelerde ne kadar ilgi göreceği merak konusu. Huawei burada yaşayacağı kaybı Çin pazarındaki satışlarını artırarak telafi etmeyi planlıyor. Ancak bir yandan da Google servislerinin bu telefonlarda yer alması adına farklı yollar arayışında.

Bilindiği üzere Huawei uzun zamandır dışa bağımlılığını azaltmak adına kendi işletim sistemini geliştiriyordu. ABD yaptırımları ile beraber şirket bu çalışmalara hız verdi ve geçtiğimiz günlerde kendi işletim sistemi Harmony OS’u tanıttı. Huawei ekosistemi için geliştirilen bu işletim sistemi şirketin geliştirdiği tüm ürünler için kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Ancak Huawei’ye yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Harmony OS şu an için akıllı telefonlarda sunulmaya hazır görünmüyor. Teknoloji devi ilk olarak başka ürünlerde işletim sistemini sunarak aktif bir deneme süreci geçiriyor. Bu konuyla ilgili belirsizlik sürerken şirketin yeni Mate 30 ailesini Avrupa pazarında ve ülkemizde ne zaman satışa sunacağı konusu belirsizliğini koruyor.

Kimi kaynaklara göre ise Huawei, Google ile yaşadığı lisans sorununu çözebilir. Böyle bir durumda popüler Google servisleri Mate 30 modellerinde yerini alabilir. Önümüzdeki günler Huawei cephesinden Google kriziyle ilgili yeni gelişmelere gebe gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum