Yatırım yapmaya başla!

Huawei Mate 30 Serisi ABD Yaptırımlarına Rağmen Büyük İlgi Görüyor

Huawei’nin amiral gemisi Mate 30 ailesi ABD yaptırımlarından etkilenmesine rağmen yüksek satış rakamlarına ulaştı.
Huawei Mate 30 Serisi ABD Yaptırımlarına Rağmen Büyük İlgi Görüyor

Çinli teknoloji devi Huawei, her yıl milyonlarca kullanıcıya dünya genelinde akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor. Şirket Samsung’dan sonra en yüksek pazar payına sahip ve yeni nesil amiral gemileri ile büyük beğeni topluyor. Bununla beraber Huawei bir yandan da ABD yaptırımlarından en az seviyede etkilenmek adına yeni stratejiler geliştiriyor. Bilindiği üzere Trump yönetiminin almış olduğu yaptırım kararları çerçevesinde Google, Huawei ile olan ilişkilerini kısıtlamak durumunda kaldı.

Yeni telefonlarda Android işletim sistemi olsa bile popüler Google uygulamaları yer almıyor. YouTube, Play Store, Gmail, Chrome gibi popüler Google uygulamalarının olmadığı bir akıllı telefon satışları küresel pazarda olumsuz etkilenecektir. Huawei geçtiğimiz aylarda yaptırımlar gölgesinde Mate 30 modellerini tanıttı ve satışa sundu. Telefonda Google uygulamaları yer almamasına rağmen ulaşılan satış oranları Çinli teknoloji devini memnun ediyor.

Mate 30’u ABD Yaptırımları Engelleyemedi

Mate 30’u ABD Yaptırımları Engelleyemedi

Huawei’nin yeni amiral gemileri Mate 30 modelleri hem tasarımı hem de yüksek performansa sahip donanımı ile son dönemin en güçlü telefonlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun en büyük handikapı ise Google servislerinin olmaması. Şirketin kendi pazarı olan Çin’de Google uygulamalarının yasaklı olması nedeniyle telefon bu pazarda yaptırımlardan olumsuz etkilenmiyor ve adeta yok satıyor. Son günlerde Huawei telefonları küresel pazarda da satışa sunmaya başladı.

Telefon satışa sunulalı sadece 3 ay oldu ve toplam satış rakamının 12 milyona ulaştığı belirtildi. Bu rakamın 5 milyonu sadece geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleşti ve telefon ABD yaptırımlarına rağmen beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi. Tahminler 5G destekli versiyonun da altyapının yaygınlaşması ile beraber daha fazla kullanıcıya ulaşacağı yönünde. Çinli şirket Mate 30’un 20 milyon hedefini aşacağını tahmin ediyor.

Ulaşılan son rakamlar da bu hedefin tutarlılığını güçlendiriyor. Huawei CEO’su Richard Yu ise Mate 30 ailesinin 30 milyon satış rakamına ulaşacağını tahmin ediyor. Önümüzdeki yıl içerisinde Google yaptırımlarına rağmen teknoloji devinin ulaşacağı satış rakamlarını bekleyip göreceğiz.

Mate 30 Türkiye Fiyatı Merak Ediliyor

Mate 30 Türkiye Fiyatı Merak Ediliyor

ABD ambargosu nedeniyle küresel pazarda yer alması sekteye uğrayan Mate 30 Pro’nun geçtiğimiz günlerde Türkiye pazarında yer alacağı açıklanmıştı. Play Store başta olmak üzere Google servislerine sahip olmayacak telefonun ülkemizdeki fiyatının ne olacağına dair Huawei’den henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 2020’nin Ocak ayında Türkiye pazarına ilk adımını atacak olan telefonun fiyatına dair çeşitli tahminler yapılıyor.

Bu tahminler bir diğer amiral gemisi olan P30 Pro üzerinden şekilleniyor. P30 Pro modeli Avrupa’da 256 GB modeli 1.030 euro fiyat etiketi ile sunuluyor. Telefon ülkemizde ise 7.999 TL ile alıcı buluyor. Mate 30 Pro’nun 256 GB olanı ise aynı pazarda 1.099 euro, Türkiye’de ise 7.307 TL’den satılabilir. Tabi bu fiyat vergisiz olarak hesaplanıyor. Vergiler ve çeşitli ücretler eklendiğinde  Mate 30 Pro’nun 9 bin TL’ye kadar çıkması imkan dahilinde.

Yeni yılda uygulanacak olan vergi artışları ile beraber telefonun fiyatı 10 bin TL’ye kadar ulaşabilir. Bazı aracılar ise yurt dışından bu telefonu Türkiye’ye getiriyor ve fiyat olarak yaklaşık 6 bin TL ile 6.500 TL arasında bu işlemi yapabiliyor. Ancak bu cihazlarda herhangi bir garanti kapsamının bulunmadığını belirtelim. Gelecek olan telefonlarla ilgili net fiyat gelişmesini Ocak ayı içerisinde mağazalarda yer alması görme fırsatı bulacağız.

P30 için Güvenlik Güncelleştirmesi

P30 için Güvenlik Güncelleştirmesi

Çinli şirket bir yandan da mevcut modellerine yönelik yeni güncellemeler yayınlayarak ortaya çıkan sorunları gideriyor ve iyileştirmeler yapıyor. Son olarak bir diğer amiral gemisi P30 ailesi için yeni bir güvenlik güncellemesi yayınlandı. EMUI 10 Aralık 2019 güncellemesi adı altında yayınlanan güvenlik yaması, aramalarda yaşanan bazı hataları ortadan kaldırıyor. Bununla beraber daha önce tespit edilen 28 adet güvenlik açığının da bu güncelleme ile kapatıldığı belirtiliyor.

Bazı P30 kullanıcıları aramalarda ses kesintileri yaşandığından dolayı şikayetçiydi. Bununla beraber gelen aramaların ana ekranda görünmemesi de ortaya çıkan sorunlar arasında yer alıyordu. Son güncelleştirme ile bu gibi sorunlar tamamen ortadan kaldırılmış görünüyor. Cihazınızın EMUI 10 güncellemesini Ayarlar>Sistem ve Güncellemeler> Güncelleştirmeleri Kontrol Et>Yükle ve Kur bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum