Yatırım yapmaya başla!

Huawei Mate 30’un Küresel Pazarda Yaşayacağı Kaybı Çin’de Telafi Etmek İstiyor

Huawei CEO’su Richard Yu, Mate 30 serisinin Çin’deki satış rakamları ile küresel pazardaki kaybı telafi edeceğini söyledi.
Huawei Mate 30’un Küresel Pazarda Yaşayacağı Kaybı Çin’de Telafi Etmek İstiyor

Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Huawei, son yıllarda piyasaya sunduğu akıllı telefon modelleri ile kullanıcıların beğenisini topluyor. Pazarda Samsung’un ardından en fazla satış adedine ulaşan şirket, yakaladığı çıkış ile Apple’ı geride bırakmayı başardı. Huawei önümüzdeki süreçte de yerini korumayı ve daha yüksek satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

Ancak son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Huawei’ye yönelik yaptırımlar şirkete büyük zarar veriyor. Zararların en büyüğünün ise Huawei’nin müşterisi olduğu Google’dan geldiğini söyleyebiliriz. Bilindiği üzere Çinli akıllı telefon üreticisinin Google tarafından kara listeye alınması nedeniyle lisansı dondurulmuş durumda.

Piyasadaki mevcut akıllı telefonlar Google servislerinden yararlanmaya devam ediyor ve Android güncellemelerini alıyor. Ancak yeni tanıtılan Huawei modelleri için durum biraz farklı. Teknoloji devi geçtiğimiz gün Almanya’nın Munih kentinde düzenlediği etkinlikte yeni amiral gemileri Mate 30’u tanıttı. Yeni telefonlar Android 10 tabanlı EMUI 10 ile kullanıcılara sunulacak yalnız Google servisleri yer almayacak.

Huawei’nin Mate 30 Planı

Huawei’nin Mate 30 Planı

Çinli teknoloji devinin ABD yaptırımları nedeniyle satış hedeflerini aşağı çektiği biliniyor. Buna rağmen piyasadaki mevcut amiral gemileri P30 ve Mate 20 serisinin yüksek satış rakamlarına ulaştığı açıklandı. Bu modellerin ABD yaptırımlarından etkilenmiyor oluşu yüksek satış rakamlarında başlıca faktör olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz gün tanıtılan Mate 30 ailesi için Huawei’nin farklı planları söz konusu.

Android 10 ile gelecek Mate 30 ailesinde YouTube, Gmail, Chrome Drive gibi Google servislerinin yer almayacak olması şüphesiz satışları olumsuz etkileyecektir. Huawei CEO’su Richard Yu, konuyla ilgili değerlendirmesinde Mate 30’un küresel pazarda satış rakamlarının beklenenden düşük olacağını söyledi. Ancak teknoloji devi Çin pazarındaki satış oranlarını artırarak bu kaybı telafi etmeyi planlıyor.

Richard Yu konuyla ilgili açıklamasında “Mayıs ayında alınan yasak kararı satışlarımızı düşürmüştü. Ancak şimdi gerçekten çok çok hızlı bir toparlanma sürecindeyiz. Müşterilerimiz ürünlerimizi seviyor. Mate 30 serisinde de 20 milyonun üstünde bir satış rakamına ulaşabileceğimize inanıyorum.” diye konuştu. Yu’nun bu hedefinde özellikle son dönemde Çin pazarında 5G destekli telefonlarının büyük ilgi görmesi önemli rol oynuyor.

Mate 30’un Satış Takvimi Merak Ediliyor

Mate 30’un Satış Takvimi Merak Ediliyor

Çinli teknoloji devi yeni amiral gemisi Mate 30 ailesini tanıttı ancak bu telefonların küresel pazarda ne zaman satışa çıkacağına dair bir açıklama yapmadı. Richard Yu’nun 20 milyon olarak koyduğu satış hedefinin önemli bir kısmının Çin pazarı için geçerli olduğu belirtiliyor. Çin’de Google servisleri halihazırda kullanılamıyor. Dolayısıyla ülkedeki akıllı telefon satışları ABD yaptırımlarından etkilenmiyor.

Hiç kuşkusuz küresel pazarda Mate 30 modellerinde Google uygulamalarının yer almayacak olması satışları olumsuz önde etkileyecektir. Teknoloji devinin yaşayacağı kaybı Çin’deki artan satışları ne derece telafi edecek önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum