Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Kirin İşlemcileri için TSMC Dönemi Kapanıyor

ABD’nin artan yaptırımları ile beraber Huawei, Kirin işlemcileri için TSMC’den son siparişleri almaya hazırlanıyor.
Huawei’nin Kirin İşlemcileri için TSMC Dönemi Kapanıyor

Çin merkezli teknoloji merkezi Huawei, akıllı telefon ve telekomünikasyon sektörlerinin önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalmakta. Çin hükümeti için casusluk faaliyeti yaptığı iddiasıyla Trump yönetimi, Huawei ile ticareti kısıtlama kararı almıştı.

Bununla beraber şirketin telekomünikasyon ekipmanlarının da ülkeye girişi yasaklanmış durumda. Geçtiğimiz günlerde benzer bir karar Birleşik Krallık’ta da alınmıştı. Son olarak ABD ile Çin arasındaki gerilimin etkisiyle hükümet Huawei çalışanlarına yönelik vize kısıtlaması getirmişti. Huawei’yi dört bir yandan sıkıştıran yaptırımlara önümüzdeki günlerde bir yenisi daha somut bir şekilde eklenmiş olacak.

Çinli teknoloji devinin üst seviye akıllı telefonlarında Kirin işlemciler kullanılıyor. Bu işlemciler Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyor. ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde almış olduğu karar ile TSMC’nin de Huawei ile olan iş birliğini kısıtladığını duyurmuştu. Huawei ise başka alternatifler aramaya başladı.

TSMC Son Siparişleri Teslim Edecek

TSMC Son Siparişleri Teslim Edecek

ABD yönetimi geçtiğimiz günlerde Huawei için işlemci üretimi yapan TSMC’nin yolunu kapatacak bir hamlede bulunmuştu. Tayvanlı şirketten yeni bir açıklama geldi ve Huawei için artık işlemci tedariki yapamayacağı duyuruldu. Daha önceden verilmiş işlemci siparişlerinin ise Eylül ayı içerisinde Huawei’ye teslim edilmesi planlanıyor. ABD böylelikle Huawei’yi bir cephede daha sıkıştırmış oldu.

TSMC’nin ise bu durumdan memnun olduğunu söylemek mümkün değil. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei’nin kaybedilmiş olması, TSMC’nin gelirlerine olumsuz yönde yansıyacaktır. Şirketin geçtiğimiz yıl elde ettiği toplam gelirin yüzde 23’ü Huawei tarafından sağlanmıştı. Kirin işlemcileri için Huawei’nin Qualcomm ve MediaTek gibi üreticiler ile anlaşma zemini aradığı gelen bilgiler arasında.

Çinli şirket ayrıca Mate 30 ve sonrasında çıkan telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google servislerinden yararlanamıyor. Bu durum telefonların küresel pazardaki rekabetinde en büyk engel olmakta. Ancak Çin’de oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Huawei, yüksek pazar payı ile dikkat çekiyor.

Huawei, Google uygulamalarından doğan eksikliği alternatif uygulamalar geliştirerek ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Uygulama mağazası olarak Play Store’dan doğan boşluk AppGallery ile kapatılmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz dönemde ayrıca Android’e alternatif olabilecek HarmonyOS işletim sistemi duyurulmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum