Yatırım yapmaya başla!

Huawei Kendi Ürettiği Kirin İşlemcilere Tüm Ürünlerinde Yer Vermek İstiyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei pek çok ürünü dışarıdan almasına rağmen kendi bünyesinde de yapıyor. Qualcomm’dan işlemci alan şirket kendi Kirin işlemcilerinin kullanım oranını yaygınlaştırmak istiyor.
Huawei Kendi Ürettiği Kirin İşlemcilere Tüm Ürünlerinde Yer Vermek İstiyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, geliştirdiği pek çok ürün ile büyük pazar payına sahip. Akıllı telefon pazarında Huawei, Samsung’dan sonra ikinci sırada bulunuyor. Şirketin son günlerde ABD yaptırımları nedeniyle kendi ürünlerine yöneldiği görülüyor. Alınan yaptırım kararları ile başta Google olmak üzere aralarında Microsoft, Qualcomm’un bulunduğu pek çok ABD’li şirket Huawei ile ilişkilerini askıya aldı.

Yaşanan bu süreç sonrası Çinli teknoloji devinin üzerinde çalıştığı ürünlere ağırlık verdiği biliniyor. Bunlar arasında son günlerde ne çok konuşulan ise Android’e rakip olacak HongMeng OS işletim sistemi. Sistem şu an için akıllı telefonlar için kullanılmayacak ancak geleceğe dair bu durum değişebilir.

Huawei’nin başlıca ticaret yaptığı şirketlerden birisi ise Qualcomm. Şirket kendi Kirin işlemcilerini daha fazla yaygınlaştırmak istiyor ve gelecekte Qualcomm’dan ürün alımını durdurmak istiyor gibi görünüyor.

Huawei, Kirin’e Odaklanacak

Huawei, Kirin’e Odaklanacak

Huawei kendi ürünlerine yönelik yatırımlar yapıyor ancak akıllı telefonlarının büyük bölümünde Qualcomm ve MediaTek üretimi işlemciler bulunuyor. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında Huawei telefonların yüzde 40’ında Kirin işlemciler kullanılmaktaydı. Bu yılın ilk çeyreği ile bu rakam yüzde 45’e kadar ulaştı.

Huawei dışarı bağımlılığı bitirmek adına Kirin işlemcileri daha fazla kullanılır hale getirmek istiyor. Planlar kısa vadede bu rakamın yüzde 60’a ulaşması yönünde. Geçtiğimiz günlerde Huawei CEO’su Ren Zhengfei, yıl sonu itibariyle 270 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapacaklarını söylemişti.

Eğer bu hedef tutarsa Kirin işlemcilerin yüzde 60’ı tutturması bekleniyor. Huawei kendi amiral gemilerinde Kirin işlemcilerine yer verdi. Ancak orta ve düşük seviye modellerde halen Qualcomm ve MediaTek işlemciler görmek mümkün. Şirket Kirin’i tüm ekosisteme yaymak istiyor.

Huawei Bağımlı Olmak İstemiyor

Huawei Bağımlı Olmak İstemiyor

Çinli teknoloji devinin son dönemde yaşadığı yaptırımlar, şirketin geleceğe dair planlarında önemli değişiklikler olduğunu gösteriyor. Kendi işletim sistemi ve donanımsal ekipmanlarını geliştiren Huawei gelecekte dışa bağımlılığı tamamen bitirmek istiyor.

HongMeng OS’un ve Kirin işlemcilerin yaygınlaşması ile beraber Huawei’nin dışa bağımlılığını büyük ölçüde bitirecektir. Bununla beraber herhangi bir yaptırıma karşı şirketin eli çok daha güçlü olacaktır.

Apple’ın geçtiğimiz gün Intel’in modem departmanını 1 milyar dolar ile satın alması sonrası Qualcomm hisselerinde dalgalanma yaşandı. Şirketin Kirin 810 seti ile 7 nanometre üretilen yongaların dünyada bir ilke imza attığı biliniyor. Orta segmente yönelik bu yongaların ileriki dönemde daha fazla yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum