Yatırım yapmaya başla!

Huawei Şimdiden Önlem Alıyor: Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor

Çinli teknoloji devi Huawei’nin başkan vekili Bruce Lee, kendi mobil işletim sistemlerini geliştirdiklerini ifade etti.
Huawei Şimdiden Önlem Alıyor: Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor

Teknoloji dünyasında son yılların yükselen yıldızları arasında Huawei’yi gösterebiliriz. Çinli teknoloji devi ürettiği ürünler ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor ve olumlu geri dönüşler alıyor. Ancak bilindiği üzere son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimlerden Huawei de nasibini alıyor. ABD yönetimi Çinli teknoloji şirketini, hükümet adına casusluk yapmakla suçluyor.

Önce kendi çalışanlarına Huawei ürünlerinin kullanılmasını yasaklayan ABD hükümeti, daha sonra bu yasağın dünya geneline de yayılmasını talep etmişti. Bu çağrı sonrası Yeni Zelanda’nın Huawei’nin 5G ekipmanlarını güvenli bulmadığı haberi gündemde yer almıştı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Huawei, ileride daha büyük sorunlar yaşamamak için şimdiden yeni önlemler almaya başladığı görülüyor.

Şirket Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor

Şirket Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor

Bilindiği üzere Huawei ürettiği akıllı telefonlarda Google’ın işletim sistemi Android’e yer veriyor. Şirketin ABD’li olması ise Huawei’yi ilerisi için kuşkulandırmış durumda. ABD’nin yasakçı politikası nedeniyle ileride benzer bir yasağın Android cephesinde yaşanması halinde Huawei şimdiden kendi mobil işletim sistemini geliştirmeye başladığını doğruladı.

Şirketin başkan vekili Bruce Lee, Çinli sosyal paylaşım sitesi Weibo’da yaptığı gönderi ile şirketin KrinOS adında yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını doğruladı. Şirket şu an için Google ile olan bağlantısını koparmak istemiyor. Ancak ilerisine dair her türlü olasılığı da ihtimal dahilinde bulunduruyor.

Huawei ABD’ye Tepkili

Huawei ABD’ye Tepkili

ABD hükümetinin Çinli teknoloji devine karşı olan net tavrı Huawei’yi rahatsız etmiş durumda. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlarından Eric Xu, yaşanan son gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Xu açıklamasında “5G teknolojilerinde lider isim olarak biz Amerika’daki kullanıcılara hizmet sunamıyoruz. Amerika pazarı rekabeti barındırmıyor ve lider oyuncuları pazara girmekten alıkoyuyor. Açıkçası bu koşullarda 5G alanında dünyanın bir numaralı ismi olma konusundaki hedeflerine ulaşabileceklerinden emin değilim.” diyerek ABD’ye olan tepkisini dile getirdi.

Yaşanan son gelişmelerden kullanıcıların zararlı çıkacağını ve ABD’nin kendilerini neden hedef aldığını anlayamadığını belirten Huawei yetkilisi, “Aklıma takılan bir soru var. Amerika hükümeti ulusal bir yetkili makam olarak neden Huawei’yi bir şirket gibi hedef alıyor? Bu 5G teknolojilerinde çok iyi olduğumuz için mi yoksa başka sebepler mi var? 5G’nin siber güvenlik konusunda riskler oluşturacağını söylemek politik motivasyonlardan uzak ve gerçeklere dayalı da değil. Bunlar gerçeklere dayalı olmayan şüpheler. Bazı ülkeler bizimle çalışmak istemezse bu bizim için sorun olmaz. Ancak dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin olayları ölçüp tartma yetisine güveniyorum. Neyi isteyip yeni istemediklerini bildiklerine inanıyorum” diyerek şirketin yaşanan gelişmelerle ilgili düşüncesini belirtmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum