Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Android ile Yolları Ayrılabilir: Kendi İşletim Sistemini mi Geliştiriyor?

Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirdiği konuşuluyor. İşte detaylar…
Huawei’nin Android ile Yolları Ayrılabilir: Kendi İşletim Sistemini mi Geliştiriyor?

Akıllı telefon pazarında önemli bir yere sahip olan Huawei, fiyat performans anlamında başarılı modeller ile adından söz ettirmektedir. Android ailesinin fertlerinden biri olan Çin menşeli telefon üreticisi, önümüzdeki süreçte kendi işletim sistemi ile sahneye çıkabilir.

Son günlerde Çin merkezli başka bir teknoloji şirketi ZTE ile ABD hükumeti arasındaki olaylar gündemi meşgul ediyordu. Hükumetin ZTE’ye koyduğu yasakların ardından Huawei’nin de yedek plan kapsamında kendi işletim sistemini geliştirme ihtimali konuşulmaya başlandı.

Huawei Kendi Yazılımını Çoktan Geliştirmiş Olabilir

ABD hükümetinin yaptırımları sonrası Huawei, ZTE’nin yaşamış olduğu olayları yaşamamak için kendi işletim sistemini daha önceden geliştirmiş olabileceği konuşuluyor. Şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre işletim sistemi hazır halde bulunan Huawei, yaşanması muhtemel ‘en kötü senaryo’ için yedekte beklettiği konuşuluyor.

Tabi akıllı telefon pazarının OS cephesinde iOS ve Android’in piyasayı domine ettiği düşünüldüğünde Huawei’nin kendi işletim sistemi ile ne kadar ayakta durabileceği ise soru işareti olmakta.

Huawei’nin B Planı

ZTE’nin karşı karşıya kaldığı yasaklara bakıldığında bir başka Çinli şirket Huawei’nin kendi B planını geliştiriyor olması mantıklı görünüyor. Hemen belirtelim şirketten kendi işletim sistemini geliştirdiğine dair resmi bir açıklama yapılmış değil.

Yakın geçmişte Windows Phone gibi hayal kırıklığı bir proje yaşanmışken Huawei’nin kendi işletim sistemini ne derece hayata geçirebileceği soru işareti olmakta. Ancak Çin merkezli kaynaklar Huawei’nin olası bir sıkıntıya karşın 2012 yılından beri kendi işletim sistemini sessizce geliştirdiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum