Yatırım yapmaya başla!

Huawei Önümüzdeki Yıllarda Kendi Ekosistemini Kurmaya Hazırlanıyor

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD yaptırımları sonrası kendinden emin açıklamalarda bulundu.
Huawei Önümüzdeki Yıllarda Kendi Ekosistemini Kurmaya Hazırlanıyor

Çinli teknoloji devi Huawei son dönemde piyasaya sürdüğü ürün ve servisler kadar ABD yaptırımlarıyla da adından söz ettiriyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim, karşılıklı yaptırımlardan en çok nasibini alan şirketlerin başında ise Huawei geliyor. Teknoloji şirketleri Trump yönetimi tarafından alınan karar nedeniyle Huawei ile ilişkilerini kısıtlı bir alanda sürdürüyor. Google’ın Android lisansını askıya alması ve kendi uygulamalarının kullanımına izin vermemesi bu yaptırımlar arasında başı çekiyor.

YouTube, Gmail, Play Store gibi yaygın Google servisleri Mate 30 ve Mate 30 Pro gibi Huawei’nin yeni nesil akıllı telefonlarında bulunmuyor. Yaptırımlar sonrası Huawei’nin kendi işletim sistemine yönelik çalışmalara hız verdiği biliniyor. Geçtiğimiz aylarda şirket HarmoyOS’un tanıtımını gerçekleştirmişti. Bu işletim sistemi akıllı televizyon gibi bazı ürünlerde kullanılmaya başlandı. Yakın gelecekte ise Huawei’nin kendi ekosistemini kurması ve bunu HarmonyOS üzerinde inşa edeceği belirtiliyor.

Huawei, ABD’den Korkmuyor

Huawei, ABD’den Korkmuyor

Huawei yetkilileri bugüne kadar yaptıkları açıklamalarda ABD şirketleri ile çalışmak istediklerini ancak bu gerçekleşmediği takdirde kendi planlarının olduğunu ifade etti. Akıllı telefonlarında Android ile devam etmek isteğinde olan Huawei, gerekli durumda HarmonyOS projesini uygulamaya koyabilir. Çinli teknoloji devinin CEO’su Ren Zhengfei’den bu konularla ilgili yeni açıklamalar geldi. Huawei’nin patronu ABD hükümetini Google’a baskı yapmakla suçladı.

Microsoft ile yaptıkları iş birliğinden memnun olduklarını söyleyen Zhengfei, geliştirdikleri HarmonyOS için de önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan ve küresel pazarda yer almakta zorlanan Mate 30 ailesinde Google servislerinin yer almaması Huawei’yi farklı planlar yapmaya zorlanıyor. Bilindiği üzere bir süredir Huawei Mobil Servisleri adı altında yeni bir hizmet ağı oluşturuluyor.

Ren Zhengfei bu konuyla ilgili verdiği röportajda önümüzdeki 2 3 yıl içerisinde kendi ekosistemlerini kuracaklarını ifade etti. Kurulacak olan bu sistem HarmonyOS üzerine inşa edilecek. ABD ile iş birliği yapmak istediklerini ancak bunun olmadığı takdirde kendi alternatif planlarının her zaman hazır olduğunu söyleyen Zhengfei, Çin ve Japonya merkezli bir üretim stratejisi geliştirdiklerini ifade etti.

Geldikleri son durumla ilgili açıklamalar yapan Huawei CEO’su, “Eğer yabancı ortakların sunduğu şartlar olgunlaşırsa ve sarsılmaz bir hale gelirse Amerikan şirketleriyle tekrar çalışacağımızı düşünmüyorum.” diye konuştu. Teknoloji devinin ayırca ABD yaptırımlarına karşı boykot hazırlığında olduğu gelen bilgiler arasında.

Huawei’nin 5G Hedefleri Büyük

Huawei’nin 5G Hedefleri Büyük

Çinli teknoloji devi ABD yaptırımları ile gündemde olsa da dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketleri arasında yer alıyor. 5G’ye yönelik yatırım yapan şirketlerin başında gelen Huawei, pek çok operatör şimdiden anlaşmalar yaptı. Bununla berber Huawei yeni akıllı telefonlarının bazılarında 5G destekli modeller piyasaya sürmeye başladı. Hem altyapıya hem de bu teknolojinin kullanımına yönelik yatırımlar yapan Huawei, 2020 yılında büyük satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

Şirket önümüzdeki yıl içerisinde 100 milyon 5G destekli akıllı telefon satmayı planlıyor. Halihazırda bu teknolojiye sahip telefonları satan Huawei, 2019’un sonuna kadar ise 100 bin rakamına ulaşacağını tahmin ediyor. Bu konuyla ilgili açıklama ise kondansatör üreticisi Taiyo Yuden şirketinin CEO’sundan geldi.

Şirketin CEO’su Shoichi Tosaka, 5G istasyonu için yıllık siparişler aldıklarını ve önümüzdeki dönemde akıllı telefonlar için de siparişlere açık olduğunu söyledi. Tosaka açıklamasında Huawei’nin 5G destekli akıllı telefon satışlarının 100 milyon rakamına ulaşacağını tahmin ediyor. Çinli teknoloji devi 5G desteğini amiral gemilerinden ziyade orta seviye modellere getirerek bu rakamlara ulaşabilir. Görünen o ki ABD yaptırımlarına rağmen Huawei, 5G yatırımları ve yüksek akıllı telefon satışları ile adından söz ettirmeye devam eecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum