Yatırım yapmaya başla!

Huawei Geliştirdiği İşletim Sistemi HongMeng OS’un Testlerine Başlıyor

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımları sonrası kendi işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Gelen son haberler 1 milyon akıllı telefonun test için hazır olduğunu gösteriyor.
Huawei Geliştirdiği İşletim Sistemi HongMeng OS’un Testlerine Başlıyor

Çin merkezli teknoloji devi Huawei’de son dönemde uygulanan ABD yaptırımlarının etkisi sürmeye devam ediyor. Bilindiği üzere alınan karar sonrası ilk olarak Google harekete geçti ve şirketin Android lisansını askıya aldı. Bununla beraber Huawei’nin bir süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı biliniyor. Şirket kendisine uygulanan yaptırımlar sonrası üzerinde çalıştığı işletim sistemine dair çalışmalara hız verdi.

Geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji devi bu yılın sonuna doğru kendi geliştirdiği işletim sistemi HongMeng OS’u yayınlayacağını duyurmuştu. Geliştirilen işletim sisteminin Android uygulamaları ile uyumlu olacağı biliniyor. Gelen son haberler şirketin test süreci için geri sayımı başlattığını gösteriyor.

HongMeng OS’un Test Süreci Başlıyor

HongMeng OS’un Test Süreci Başlıyor

Huawei’ye Google tarafından uygulanan yaptırımlar şirketi kendi işletim sistemi için daha da hareketlendirdi. Yıl sonuna doğru yayınlanması planlanan işletim sisteminin test süreci için 1 milyondan fazla akıllı telefon kullanılacağı belirtildi. Ağustos ayı içerisinde tanıtılması planlanan HongMeng OS’un test süreci büyük önem arz ediyor.

Yapılacak olan testlerde piyasadaki mevcut ürünler mi yoksa henüz tanıtılmamış ve geliştirme aşamasında olan ürünler mi kullanılacak belirsiz. Geliştirilecek olan işletim sistemi sadece akıllı telefonlarda çalışmayacak. Çinli teknoloji devinin etkilisi Yu Chendong, sonbahar aylarına hazırladıkları HongMeng OS’un akıllı telefon ile beraber tablet, bilgisayar gibi cihazlarda çalışabileceğini söyledi.

Hatta yeni işletim sisteminin giyilebilir cihazlar ve televizyonlarda da çalışacak şekilde geliştirildiği belirtiliyor. Huawei 2012 yılından beri üzerinde çalıştığı işletim sistemini Çin pazarında HongMeng olarak adlandırdı. Küresel pazarda ise Ark OS ya da Oak OS isimleriyle tanıtılması bekleniyor.

Uygulama Mağazası için Çalışmalar Sürüyor

Uygulama Mağazası için Çalışmalar Sürüyor

Huawei işletim sistemi ile beraber kullanıcılarına sunacağı uygulama mağazasıyla ilgili çalışmaları da tüm hızıyla sürdürüyor. Android lisansının askıya alınması ile beraber Huawei kullanıcıları için Play Store kullanmak mümkün olmayacak. Huawei ise kendi uygulama mağazasını geliştirmekle meşgul.

Şirket Play Store’da uygulama yayınlayan geliştiricilerden kendi mağazası için de uygulamalarına yer vermelerini talep ediyor. Huawei cihazlarda yüklü olarak gelen App Gallery uygulaması şu an için aylık 270 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor.

ABD yaptırımları sonrası uygulama geliştiricilerin Huawei’ye nasıl tavır takınacağı ise merak konusu. Android ile uyumlu olması beklenen işletim sisteminin, söz konusu uygulamaların yer alacağı bir mağazaya ihtiyacı olacaktır. Üstelik uygulama geliştiricilerin bu mağazada ürünlerine yer vermesi gerekiyor. Popüler uygulamaların yer almadığı bir mağaza, Huawei’nin sunacağı işletim sisteminin kullanım oranını olumsuz etkileyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum