Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin İşlemci Üretimi Artan ABD Baskısı ile Sekteye Uğrayabilir

Huawei’in işlemci tedarik ettiği TSMC’ye yönelik ABD baskısı şirketi zor durumda bırakabilir.
Huawei’nin İşlemci Üretimi Artan ABD Baskısı ile Sekteye Uğrayabilir

Çinli teknoloji devi Huawei akıllı telefon ve telekomünikasyon sektörünün önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiren firma olan Huawei, 5G tarafında da büyük anlaşmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Huawei’ye bu yatırımlarla ilgili ABD’den sonra başka ülkelerden de kötü haberler gelebileceği iddia edilmişti.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana teknoloji devi ABD hükümetinin baskısı altında yoluna devam ediyor. Trump yönetimi Huawei’yi casusluk yapmakla suçluyor ve ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için lisans almasını şart koşuyor.

Şirketin Mate 30, P40 gibi yeni nesil telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google servisleri kullanılamıyor ve bu durum küresel pazarda Huawei’nin belini büküyor. ABD yönetimi Huawei’yi sıkıştırmak için her yolu denemeye devam ediyor. Son haberler şirketin işlemci üretiminde de yeni bir sorun yaşayabileceğini işaret ediyor.

İşlemci Tedarik Sorunu Yaşanabilir

İşlemci Tedarik Sorunu Yaşanabilir

Bilindiği üzere Huawei’nin telefonlarının büyük bölümünde Kirin serisi işlemciler kullanılıyor. Bu işlemci Tayvan merkezli yarı iletken şirketi TSMC tarafından üretiliyor. Aynı şekilde Qualcomm, Apple, Samsung, MediaTek gibi pek çok şirketin işlemci yongaları da TSMC tarafından üretiliyor. Geçtiğimiz günlerde ABD yönetiminin almış olduğu karar ülkenin teknolojisinden yararlanan şirketlerin de Huawei ile ticaret yapması için lisans almasını şart koşuyor.

Dolayısıyla TSMC ile Huawei arasındaki işlemci ticaretinde sorun yaşanabileceği tahmin ediliyor. Huawei ise şimdiden alternatif görüşmelerde bulunmaya başladı. Çinli teknoloji devinin yaşanması muhtemel bir soruna karşı başka yonga üreticisi SMIC ile görüştüğü iddia ediliyor.

Çin merkezli SMIC’in 5 nm yonga üretebilecek gerekli altyapıya sahip olmadığı biliniyor. Bu sebepten dolayı amiral gemisi modeller için bu şirketin işlemci üretmesi pek mümkün görünmüyor. Bir diğer alternatif ise Qualcomm ile çalışmak olarak karşımıza çıkıyor.

Halihazırda şirketin bazı telefonlarında Qualcomm imzalı Snapdragon işlemciler kullanılıyor. Huawei’nin ABD’li bir şirket ile çalışmak isteyip istemeyeceği ise ayrı bir merak konusu. Şirkete yakın kaynaklardan sızdırılan bazı raporlara göre ise Huawei’nin olumsuz her senaryoya karşı iki yıl yetecek çip depoladığı belirtiliyor. Önümüzdeki günler Huawei ile ABD arasındaki tansiyonun ne şekilde devam edeceğini gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum