Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei İnsanların Etnik Kökenlerini Tespit Eden Teknoloji Geliştiriyor

Huawei insanların fiziki verilerini işleyecek bir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor.
Huawei İnsanların Etnik Kökenlerini Tespit Eden Teknoloji Geliştiriyor
Yorum

Çinli teknoloji devi Huawei, akıllı telefon ve telekomünikasyon sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Şirket son yıllarda bu pazarlarda yaptığı yatırımlar ile inanılmaz bir büyüme sergiledi. Bu büyümenin yanı sıra 2019 yılından bu yana ABD yaptırımları şirket üzerindeki etkisini gösteriyor. Teknoloji devi uzun zamandır Çin hükümetine casusluk yapmakla suçlanıyor.

ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanan şirket ağır yaptırımlara maruz kalıyor. Bu tartışmalar ışığında Huawei, insanların etnik kökenlerini analiz edecek bir yapay zeka üzerinde çalışıyor.Çin hükümetinin Uygur Türkleri üzerinde uyguladığı baskı uzun zamandır dünya kamuoyunda geniş yer buluyor. Huawei’nin patent başvurusunda bulunduğu sistem ile Uygur Türklerinin tespit edilmesi amacıyla kullanılabilir.

Huawei Uygurları Tespit Edecek

Huawei Uygurları Tespit Edecek

Yapılan araştırma Huawei’nin Çin’deki Ulusal Fikri Mülkiyet Hakkı İdaresi’ne konuyla ilgili patent başvurusu yapıldığını ortaya koydu. Şirket yetkilileri ise geliştirdikleri sistemin etkin grupları tespit etmek için kullanılmayacağını söylemişti. Huawei’nin Çin’in patent kurumuna yaptığı talepte Uygurlara yapılan her affın silinmesi için izin istediği belirtildi. Çin hükümeti Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insanları yeni nesil teknolojiler ile kontrol altında tutmak istemek ile suçlanıyor.

Daha önce insanların ailelerinden zorla alınarak çalışma kamplarında tutulduğu ve türlü eziyetlerden geçtiği ortaya çıkmıştı. Huawei’nin ilk olarak sistem patenti için 2018 yılında başvuruda bulunduğu biliniyor. Yapay zeka temelli sistem ile sokakta yürüyen insanların bazı özellikleri tanımlanabiliyor. İnsanların beden hareketleri, ırlı, yüzü ve bazı fiziksel özellikleri bu sistem sayesinde işlenebiliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir şirket yetkilisi, “Bireylerin ırklarının tespit edilmesi araştırma ve geliştirme projesinin hiçbir zaman parçası olmamıştı. Başvuruya hiçbir zaman dahil edilmemeliydi. Bunu değiştirmek için proaktif adımlar atıyoruz. Yeni ve değişen teknolojinin, en üst seviye dikkat ve dürüstlük çerçevesinde gelişiminin ve uygulamasının sağlandığından emin olmak için çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu