Yatırım yapmaya başla!

Huawei, İngiltere’deki 5G Yatırımlarının Sürmesini İstiyor

Huawei, İngiltere’nin 5G ekipmanlarına yönelik tedarik edebileceğini düşünüyor.
Huawei, İngiltere’deki 5G Yatırımlarının Sürmesini İstiyor

Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Huawei’nin ağırlıklı olarak akıllı telefon pazarında duyuyoruz. Son yıllarda birbirinden iddialı modeller geliştiren teknoloji devi bu pazarda Apple ve Samsung gibi şirketler ile rekabet ediyor. Bu durumun yanı sıra Huawei dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri konumunda. Geçtiğimiz yıldan bu yana telekom şirketleri 5G altyapısına yönelik yatırımlara hız vermiş durumda. Bu şirketlerin başında ise Huawei geliyor.

Dünya geneline pek çok ülke Huawei ile 5G altyapısının kurulması için iş birliği yapıyor. Çinli şirket bu yatırımların yanı sıra geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor. Trump hükümeti Huawei’nin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle ulusal güvenlik tehdidi olduğunu belirtiyor. Bu karar nedeniyle Huawei’nin ABD’deki 5G yatırımları durma noktasına geldi.

ABD bununla da kalmadı İngiltere başta olmak üzere başka ülkelerden de Huawei’ye yaptırım uygulamasını istiyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’den sonra Huawei’ye bir kötü haber de İngiltere’den gelmiş ve iş birliğinin durdurulacağı açıklanmıştı. Huawei bu karara rağmen Birleşik Krallık’taki yatırımlarına devam edebileceğini düşünüyor.

Huawei İngiltere’yi Kaybetmek İstemiyor

Huawei İngiltere’yi Kaybetmek İstemiyor

Geçtiğimiz yıldan bu yana İngiltere hükümeti Huawei’nin ülkede 5G yatırımlarını yapmasına izin vermişti. Ancak son dönemde Boris Johnson hükümetinin bu kararından geri adım attığı açıklandı. Bugüne kadar İngiltere’deki 5G altyapısının Huawei tarafından tedarik edildiği biliniyor. Alınan karar gereği bu ekipmanların kaldırılması planlanıyor. Ancak Huawei ABD’nin yaptırımlarına rağmen İngiltere’ye ekipman tedarik edebileceğini düşünüyor.

Teknoloji devinin Birleşik Krallık’ta kullanılması için 20 bin ekipman stoğu bulunduğu belirtiliyor. Dolayısıyla şirketin bu yolla İngiltere’den planı mevcut. Ancak yapılacak bu değişikliğin herhangi bir anlam ifade etmeyeceği ifade ediliyor. Bir hükümet sözcüsünün Huawei’nin bu adımına karşılık, “Yardım edebiliriz, ancak zaten baskı altındayken neden böyle bir şeyi yüklenelim” cevabını verdiği gelen bilgiler arasında.

Ekipmanların Kaldırılması Pahalıya Patlayacak

Ekipmanların Kaldırılması Pahalıya Patlayacak

Diğer yandan Huawei’ye yönelik bir imtiyazın İngiltere’de bazı kesimlerin büyük tepkisine neden olacağı belirtiliyor. Çinli şirketin tüm ekipmanlarının 2023 yılına kadar sökülmesi planlanıyor. Daha önce hükümet Huawei ile 2029’a kadari iş birliği yapma planı mevcuttu. Huawei yetkilileri ABD ile Çin arasında kaldıklarını ve bu nedenle Birleşik Krallık’ta bu sorunun ortaya çıktığını düşünüyor.

ABD’nin Huawei ile çalışmama konusunda İngiltere’ye baskı yapmaya devam ettiği biliniyor. Bu baskı nedeniyle BT ve Vodafone’un ekipmanlarını 2023 yılına kadar kaldırması gerekiyor Aksi takdirde sinyal karartması gündeme gelebilir. Tabi bu durum iki şirkete çok büyük bir maliyet çıkaracak. Önümüzdeki günlerde Huawei ve İngiltere hattında nasıl gelişmelerin yaşandığını izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum