Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei Hisselerinde Görülen Değer Kaybı Yuan ve Asya Pazarını Baskıladı!

Huawei CFO'su tutuklanırken şirket hisselerinde ani değer kayıpları gözlemlendi. Diğer tarafta Uzakdoğu piyasaları ve Yuan olumsuz reaksiyon gösterdi.
Huawei Hisselerinde Görülen Değer Kaybı Yuan ve Asya Pazarını Baskıladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Huawei CFO’su (kıdemli finans sorumlusu) ABD’nin İran ambargosunu deldiği iddiası ile Kanada’da ABD talebi ile tutuklanmıştı. Çinli teknoloji devi yöneticisinin bu gelişmede yer alması şirkete olan bakışı olumsuz etkilerken ilgili hisse senetlerini de nasibini aldı.

Hong Kong’da işlem gören hisse senedi piyasalardaki olağan kırılganlığın üzerine şirket yetkilisinin de tutuklanması üzerine yatırımcının korkusuna yenik düştü ve katı satışlara maruz kaldı. Hisse yaklaşık olarak Şubat ayından bu yana iki günlük geri çekilme serilerindeki en sert hareketini gerçekleştirdi.

Hissedeki Ani Düşüş Arkasından Tepki Alışını Getirdi

Düşüş Kaydeden Hisse Tepki AlışındaHuwavei hisse senedinde geri çekilmenin ardından tepki alışları ani geldi. Hisse 52 haftalık değişimindeki en düşük seviyesini Kasım ayında 3,830 CNY/P şeklinde gerçekleştirirken en yükseğini 7,24 CNY/P olarak kaydetmişti.

Kağıt bir gün önceki kapanışını 4,28 CNY/P’den gerçekleştirirken, açılışını 4,32 CNY/P’den kaydetti ve değer kazanımına devam ederek 4,71 CNY/P’da fiyatlandı. Bu olumsuz haber ile ani düşen hisse senedi değerinde hafif yukarı yönlü gözlemlenen hareket tepki alışları başlığında yorumlandı.

Hisse 1 yıllık değişiminde %49.88’lik bir değer kaybı gösterirken 3A ortalama hacminde 5.340,859’a gerileme gözlemlendi.

Hang Seng China Enterprises endeksinde %2.9’luk bir değer kaybı, Şanghay Bileşik endeksinde ise %1.68’lik bir geri çekilme gözlemlendi. Bu negatif tabloya kaynak görülen Huawei gelişmesi, Şhanghay Bileşik Teknoloji Endeksi’nde de %4.33’lük bir kayba neden oldu.

Yuan ve Endeksler Huawei Baskısında

Asya Endeksleri ve Yuan Huawei BaskısındaÇin yuanı dolar karşısında haberin olumsuz yansıması kaynaklı değer kaybetmişti. Bugün hafif bir primlenme kaydeden Yuan (%0.60) 6,900 seviyelerinden işlem görmekte. (USD/CNH)

Uzakdoğu borsalarına baktığımızda 6 Aralık Perşembe gününde Hang Seng %2.71 değer kaybı ile 26.093,56, Nikkei 225 %1.91 21.501,62 ve KOSPI –%1.55 değişim ile 2.068,69 puandan işlem görmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu