Yatırım yapmaya başla!

Huawei, HarmonyOS 2.0 ve EMUI 11 Sürümlerinin Tanıtımını Gerçekleştirdi

Huawei yeni işletim sistemleri HarmonyOS 2.0 ve EMUI 11’i resmi olarak tanıttı.
Huawei, HarmonyOS 2.0 ve EMUI 11 Sürümlerinin Tanıtımını Gerçekleştirdi

Çinli teknoloji şirketi Huawei, akıllı telefon pazarının önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Şirket son yıllardaki yüksek satış rakamları ile pazarda çok büyük bir paya sahip oldu. Samsung’dan sonra en fazla paya sahip olan Huawei, Apple gibi bir devi geride bırakmayı başarmıştı. Teknoloji devi diğer taraftan geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına karşı mücadele ediyor. Trump yönetimi Huawei’nin ulusal güvenlik tehdit olduğu gerekçesiyle kara listede yer almasını istiyor.

Yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin yeni telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Play Store’un yer almadığı yeni telefonlarda bu boşluk App Gallery ile doldurulmaya çalışılıyor. Son dönemde şirketin TSMC ile olan ticaretine de sekme vurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Güney Kore basınında Samsung ve LG’nin Huawei’y ekran ve bellek tedariğini kesmeye hazırlandığına dair haberler gündeme gelmişti.

Çinli teknoloji devi bu olumsuz gelişmelerin gölgesinde kendi ekosistemini oluşturacak adımlar atmaya devam ediyor. Şirket son olarak yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Ayrıca akıllı telefonlar için Android 11 tabanlı EMUI 11’in de lansmanı yapıldı. Huawei yetkilileri 2021 yılında HarmonyOS’un akıllı telefonlarda yer alabileceğini işaret etti.

HarmonyOS 2.0 Tanıtıldı

HarmonyOS 2.0 Tanıtıldı

Huawei artan ABD baskısı sonrası kendi işletim sistemini geliştirme çalışmalarına hız vermişti. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl HarmonyOS tanıtılmıştı. İşletim sistemi uyarlanabilir kullanıcı arayüzü sayesinde çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olabiliyor. Tanıtılan ilk sürüm Honor’un akıllı televizyonlarında kullanıma sunulmuştu. Teknoloji devi açık kaynak kodlu yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0’ın duyurusunu gerçekleştirdi.

Yeni sürüm veri yolu yönetimi ve güvenlik dahil olmak üzere pek çok farklı alanda önemli iyileştirmelere sahip olmakta. Açık kaynak kodlu yapısı sayesinde işletim sistemi geliştiriciler tarafından sayısız yeni cihaza ve kullanıcıya uyarlanabiliyor. OpenHarmony adlı açık kaynak projesi kapsamında bu yılın sonunda HarmonyOS beta sürümünün aşamalı olarak başlatılması planlanıyor.

Açılış konuşmasında söz alan Huawei Cihazları Başkanı ve Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, “Bugünden itibaren HarmonyOS kullanımı, akıllı TV’ler, giyilebilir cihazlar, arabalar ve daha fazlası gibi 128KB-128 MB IoT cihazlarına açık. Nisan 2021’de 128MB-4GB cihazlara kullanımı açacağız ve Ekim 2021’de HarmonyOS 4 GB üstü cihazlar için kullanılabilir duruma getireceğiz.” sözleri ile şirketin geleceğe dair yol haritasına dair açıklamalarda bulundu.

Geliştirilen işletim sistemi IoT cihazlar ile tüm akıllı sistemlerin birbirleri ile kablosuz şekilde etkileşime girebilmesini sağlıyor. Huawei ilerleyen dönemde EMUI 11’in de isteğe bağlı olarak HarmonyOS’a yükseltilebileceğini açıkladı.

EMUI 11 Tanıtıldı

EMUI 11 Tanıtıldı

Bilindiği üzere Huawei, ABD baskısı olmasına rağmen akıllı telefonlarında Android işletim sistemini kullanmayı tercih ediyor. Açık kaynak kodlu Android üzerine inşa edilen EMUI arayüzü akıllı telefonlarda kendisine yer buluyor. Google’ın önümüzdeki günlerde kullanıma sunacağı Android 11 üzerine kurulacak EMUI 11 arayüzü, Huawei’nin akıllı telefonları için sunulacak.

Çinli şirket EMUI 11’i resmi olarak tanıttı. Yeni arayüz ile güncellenmiş animasyonlar, dokunsal titreşimli geri bildirimler dikkat çekiyor. Bu özelliklerin kullanım deneyimini artıracağının altı çiziliyor. EMUI 11 ile kullanıcıların ekrana olan dokunuşları ve tüm tepkileri analiz edilecek. Ayrıca titreşim seçenekleri zil sesleri ile daha uyumlu hale getirildi.

Android 11 ile geleceği duyurulan çoklu görev seçenekleri EMUI 11 arayüzünde de yer alıyor. Kullanıcılar bu sayede ekrandaki kayan uygulama pencerelerini istedikleri gibi boyutlandırabilecek. Aynı zamanda bu pencereler baloncuk haline getirilebilir.

Halihazırda kullanılan Huawei Share altyapısı yeni sürüm ile daha işlevsel hale geliyor. Yeni sürüm dizüstü bilgisayar ekranından birden fazla telefonu aynı anda kullanmaya imkan sağlayacak. EMUI 11 ile performans ve verimliliğe yönelik pek çok iyileştirme olduğu belirtiliyor.

EMUI 11’in beta sürümü bugünden itibaren aşağıdaki akıllı telefon modelleri tarafından erişilebilir olacak. Kararlı sürümün ne zaman kullanıcılara ulaşacağı ise şu an için bilinmiyor.

  • Huawei P40
  • Huawei P40 Pro
  • Huawei P40 Pro+
  • Huawei Mate 30 (4G)
  • Huawei Mate 30 (5G)
  • Huawei Mate 30 Pro (4G)
  • Huawei Mate 30 Pro (5G)
  • Huawei Mate 30 RS Porsche Design
  • Huawei MatePad Pro
  • Huawei MatePad Pro 5G

HarmonyOS 2021’de Akıllı Telefonlara Gelebilir

HarmonyOS 2021’de Akıllı Telefonlara Gelebilir

Huawei kendi geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS’u şu an için akıllı telefonlar için sunmayı tercih etmiyor. Yeni tanıtılan HarmonyOS 2.0 şu an için akıllı saat, eğlence sistemleri ve akıllı TV’lerde kullanıma sunulacak. Bununla beraber teknoloji devi HarmonyOS 2.0’ın akıllı telefonlar için olan sürümünü Aralık ayında geliştiricilerin hizmetine sunacağını açıkladı.

Richard Yu düzenlenen Huawei etkinliğinde HarmonyOS yüklü ilk akıllı telefonların 2021 yılı içerisinde kullanıcılara sunulacağını belirtti. Şirketin önümüzdeki yılın başlarında tanıtılacak P50 serisinde HarmonyOS’a yer vereceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum