Yatırım yapmaya başla!

Huawei, Harmony OS’u Yakın Gelecekte En Çok Kullanılan İşletim Sistemlerinden Biri Haline Getirecek

Huawei CEO’su Ren Zhengfei geliştirdikleri işletim sistemi Harmony OS ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.
Huawei, Harmony OS’u Yakın Gelecekte En Çok Kullanılan İşletim Sistemlerinden Biri Haline Getirecek

Çinli teknoloji devi Huawei son dönemde sıklıkla ABD yaptırımları ile gündeme geliyor. Ticaret savaşları ile beraber ABD’li şirketler Huawei’yi kara listeye aldı ve yaptırım uygulayan şirketlerin başında ise Google geliyor. Huawei’nin dışa bağımlı olmamak adına ürün ve servislerini kendisi geliştirmek istediği biliniyor ve bu yönde hamleler yapıyor.

Çinli teknoloji devi bir süredir kendi işletim sistemini geliştirmekle meşguldü. Google’dan gelen yaptırımlar sonrası Huawei çalışmalarına hız verdi ve geçtiğimiz aylarda kendi işletim sistemi Harmony OS’u tanıttı. Yeni işletim sistemi henüz Huawei’nin akıllı telefonlarında yerini almış değil.

Teknoloji devi bir süre daha Android işletim sistemi ile devam etmek istiyor. Daha önce şirket yetkililerinden yapılan açıklamalarda Harmony OS’un akıllı telefonlar için tam anlamıyla hazır olmadığı söylenmişti. Ancak yapılan son açıklamalar Huawei’nin Harmony OS için önümüzdeki yıldan itibaren harekete geçeceğini gösteriyor. Şirketin CEO’su Ren Zhengfei,Harmony OS’un 2 ila 3 yıla daha ihtiyacı olduğunu söyledi.

Huawei’nin Geleceği Harmony OS Olacak

Huawei’nin Geleceği Harmony OS Olacak

Huawei CEO’su Ren Zhengfei geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu değerlendirmelerin paralelinde açıklamalar yaptı ve Harmony OS’un akıllı telefonlarda yerini alması için 2 ila 3 yıla daha ihtiyaçları olduğunu söyledi. Yapılan açıklamalarda işletim sisteminin tam anlamı ile hazır olması için bir ekosisteme sahip olması gerektiği belirtiliyor. Teknoloji devinin bu altyapıyı kurması için bir kaç seneye ihtiyacı olduğu ifade edilirken, Zhengfei bu süreçte Android işletim sistemi ile devam etmek istediklerini söyledi.

Harmony OS sadece akıllı telefonlar ile sınırlı olmayacak. İşletim sisteminin akıllı televizyon, saat, bilgisayar ve nesnelerin interneti olmak üzere çok geniş bir kullanım alanına sahip olması planlanıyor. Son günlerde ABD yaptırımları nedeniyle zor günler geçiren Huawei’nin yakın gelecekte Harmony OS ile beraber çok daha büyük bir potansiyele sahip olacağı tahmin ediliyor.

2020’de Yükselişe Geçecek

2020’de Yükselişe Geçecek

Huawei’ye yakın kaynaklar tarafından hazırlanan son raporlar Harmony OS’un 2020 yılından itibaren yükselişe geçeceğini gösteriyor. Rapora göre gelecek yıl işletim sisteminin küresel pazardaki payının yüzde 2’ye çıkması hedefleniyor. Bu yüzde ile işletim sisteminin Linux’u geride bırakması ve dünya genelinde en çok kullanılan sistemler arasında ilk beşte yer alacağını söyleyebiliriz. Teknoloji devi işletim sistemini kendi ülkesinde HongMeng OS olarak sundu ve gelecek yıl Çin’deki pazar payını yüzde 5’e çıkarmayı planlıyor.

İşletim sistemleri arasında kullanım oranlarına bakıldığında yüzde 39 ile Android’in lider olduğu görülüyor. Google’ın işletim sistemini yüzde 35 ile Windows, yüzde 13,87 ile iOs ve yüzde 5,92 ile macOS işletim sistemleri takip ediyor. Harmony OS’un gelecekte HTML5, Linux ve Android gibi farklı sistemler ile uyumlu hale gelebileceği söyleniyor.

Huawei, Harmony OS için 2017 yılından itibaren çalışmaya başladı ve 2020 yılında ise Harmony OS 2.0’ı tanıtmayı planlıyor. 2021 yılında ise işletim sisteminin 3.0 versiyonunun gelmesi bekleniyor. Bugün itibariyle Honor Vision TV ve Huawei’nin kendi akıllı televizyonlarında kullanıma sunulan Harmony OS’un önümüzdeki yıllarda karşımıza daha fazla çıkacağın söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum