Yatırım yapmaya başla!

Huawei Üzerinde Çalıştığı İşletim Sistemi Harmony OS’u Resmi Olarak Tanıttı

Çinli teknoloji şirketi Huawei, bir süredir üzerinde çalıştığı işletim sistemi Harmony OS’u resmi olarak tanıttı.
Huawei Üzerinde Çalıştığı İşletim Sistemi Harmony OS’u Resmi Olarak Tanıttı

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Huawei, ABD cephesinden gelen yaptırımlar ile son dönemde gündemi epey meşgul etti. Başta Google’dan gelen Android yaptırımı ve diğer teknoloji şirketlerinin aldığı kararlar, Huawei’nin kendi başının çaresine bakması için araç oldu diyebiliriz. Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden birinin Android lisansının askıya alınması büyük yankı uyandırdı.

Huawei ise daha önce yapmış olduğu açıklamalarda telaş edecek bir durum olmadığını ve kendi işletim sistemini geliştirdiğini duyurmuştu. Çin’de HongMeng OS olarak duyurulan işletim sistemi global pazarda Harmony OS olarak kullanıcılara sunulacak. Uzun süredir üzerinde çalışılan Harmony OS ile ilgili pek çok haber gündeme gelmişti. Şirket nihayet geliştirme sürecini tamamladı ve Harmony OS’u resmi olarak tanıttı.

Harmony OS Tanıtıldı

Harmony OS Tanıtıldı

Çinli teknoloji devinin her yıl düzenlediği Huawei Geliştirici Konferansı nihayet başladı. Etkinlikte şirketin üzerinde çalıştığı ürün ve yazılımların tanıtılacağı etkinlikte en çok merak edilenlerin başında hiç kuşkusuz Harmony OS geliyor. Çinli teknoloji devinin üzerinde çalıştığı işletim sistemi ilk olarak HongMeng Os olarak duyurulmuştu. Ancak global pazarda Harmony OS olarak kullanıcıya sunulacak.

Yapılan tanıtımda konuşan Huawei CEO’su Richard Yu, geliştirdikleri işletim sisteminin kullanım alanının çok geniş olacağını ve açık kaynak kodlu olarak sunacaklarını söyledi. Harmony OS’un açık kaynak kodlu olması nedeniyle tıpkı Android gibi uygulama geliştiriciler tarafından daha iyi bir deneyime kavuşabileceği belirtildi.

Huawei CEO’su Harmony OS’un akıllı telefon, akıllı televizyon, otomobil, tablet ve bilgisayarlar başta olmak üzere pek çok farklı üründe kullanılabileceğini söyledi. Geliştirilen işletim sistemi Android, Linux ve HTML5 tabanlı olarak tasarlandı ve günümüzün en çok kullanılan programlama dillerine yer verildi.

Huawei Google’a Bağlı Kalacak

Huawei Google’a Bağlı Kalacak

Çinli teknoloji devi aslında çok önceden beri kendi işletim sistemini geliştirme fikrine sahipti. Ancak ABD yaptırımları sonrası Huawei’nin çalışmalarına hız verdiği biliniyor. Çin ile ABD arasında yaşanan ticari gerilimler ve Huawei’ye yönelik yaptırımlar ile ilgili belirsizlik sürüyor. Ancak Huawei CEO’su açıklamasında Harmony OS’u tanıtmalarına rağmen Google’a bağlı kalmaya devam edeceklerini söyledi.

Richard Yu, yeni modellerinde Android işletim sistemi ile devam edeceklerini söyleyerek, “Şu an tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS’a geçiş için hazır ancak bunu yapmayacağız.” diye konuştu. Ancak Huawei her ihtimali göz önünde bulunduruyor ve Harmony OS’u akıllı telefonlarda yer vermek için hazır tutacağını belirtiyor. Yeni işletim sisteminin ilk olarak akıllı ekranda hayata geçmesi ve önümüzdeki üç yıl içerisinde başka teknolojik ürünler ile sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum