Yatırım yapmaya başla!

Huawei için Alınan Hafıza Kartı Yaptırımı Kararında Geri Adım Atıldı

Geçtiğimiz günlerde SD Birliği tarafından Huawei’ye yönelik alınan yaptırım kararında geri adım atıldı. Çinli teknoloji devi yeniden SD üyesi şirketler listesine eklendi.
Huawei için Alınan Hafıza Kartı Yaptırımı Kararında Geri Adım Atıldı

Son dönemde gündemin başlıca konuları arasında ABD’nin almış olduğu karar ve Huawei’ye yönelik teknoloji devleri tarafından uygulanan yaptırımlar yer alıyor. Başta Google olmak üzere Microsoft, Intel ve Qualcomm gibi pek çok teknoloji devi, Çinli teknoloji devi ile ilişkilerini durdurma kararı almış durumda. Şirkete geçtiğimiz günlerde bir kötü haber de SD Birliğinden gelmişti.

Birliğe üye olan şirketler listesinden Huawei’nin kaldırıldığı gözden kaçmamıştı. Bu karar Huawei’nin yeni geliştireceği akıllı telefonlarda Micro SD hafıza kartı olmayacağı anlamına geliyordu. Ancak son olarak yaşanan bir gelişme bu durumun tersine döndüğünü gösteriyor.

SD Kart Birliğinin üye şirketler listesinde Huawei’nin yeniden eklendiği ortaya çıktı. Şirketin listeden neden çıkarıldığı ya da çıkarıldıktan sonra neden geri eklendiği ise belirsizliğini koruyor.

SD Birliğinden Yeni Huawei Kararı

SD Birliğinden Yeni Huawei Kararı

Geçtiğimiz günlerde SD Birliği, Huawei’ye yönelik herhangi bir resmi açıklama yapmamış olmasına rağmen, üye listesi şirketler arasından Huawei’yi sessiz sedasız çıkarmıştı. Yapılan bu hamle, Huawei telefonlar için SD hafıza kartı döneminin sona ereceğini gösteriyordu. Ancak birliğin geçtiğimiz günlerde almış olduğu karardan vazgeçtiği görülüyor. Huawei yeniden üye şirketlerin bulunduğu listede yerini aldı.

Birlikten yapılan işlemlere dair herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ancak listeye yeniden eklenme Huawei için yumuşama sinyali olarak değerlendirilebilir. Çinli şirketin bir süredir kendi hafıza kartı sistemini geliştirdiği biliniyor. Son amiral gemileri Mate 20 Pro ve P30 Pro ürünlerinde NM Card altyapısı mevcut. Ancak diğer modellerde ise Micro SD standardı kullanılıyor.

Huawei’nin listede yerini yeniden almasıyla beraber, gelecek olan yeni modellerde SD kart altyapısını kullanabileceğini söyleyebiliriz. Bununla beraber Huawei’nin ABD’ye karşı açtığı son dava sonrası önümüzdeki süreçte benzer haberlerin artabileceği belirtiliyor.

Huawei Kendi Sistemiyle Devam Edebilir

Huawei Kendi Sistemiyle Devam Edebilir

SD Birliğinden gelen yeşil ışığa rağmen uzmanlardan konuyla ilgili farklı yorumlar geliyor. Çinli teknoloji devinin kendi kullandığı Nano Hafıza Kartı sistemine devam etmesi gelen söylentiler arasında. Orta ve giriş seviyesi telefonlar için düşünecek olursak dahili hafızanın yeterli olmayacağı ve hafıza kartının gerekli olduğu belirtiliyor.

Huawei ise kendi önlemini erkenden alma eğiliminde. Şirket yeni bir yaptırım kararına karşı kendi sistemlerine bundan sonra daha fazla ağırlık verecektir. Diğer taraftan SD Birliğinde Huawei’nin olmaması, maddi açıdan bir zarar yaratacaktır. Sektörün en çok akıllı telefon satışına sahip ikinci firmasını kimse kolay olay kaybetmek istemeyecektir. Uzmanlar önümüzdeki süreçte yeni gelişmelere hazır olunması gerektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum