Yatırım yapmaya başla!

Huawei Google Servislerinin Eksikliğini Kapatmak Adına Kendi Hizmetini Geliştiriyor

Çin’in teknoloji devlerinden Huawei ABD yaptırımlarından etkilenen akıllı telefon modelleri için yeni bir hizmet geliştiriyor.
Huawei Google Servislerinin Eksikliğini Kapatmak Adına Kendi Hizmetini Geliştiriyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Huawei, son yıllarda piyasaya sürdüğü ürünler ile tüm çevrelerden büyük beğeni topladı. Bilindiği üzere son dönemde ABD yaptırımları nedeniyle ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei ile arasında mesafe koymak durumunda kaldı. Bu şirketlerin başında ise Google geliyor.

Huawei’ye Android lisansı sağlayan Google, Çinli teknoloji devini kara listeye almış durumda. Dolayısıyla Huawei’nin başta Mate 30 serisi olmak üzere piyasaya süreceği yeni telefonlarında Google servisleri yer almıyor. YouTube, Chrome, Gmail, Haritalar gibi popüler Google servislerinin Huawei telefonlarda yer almaması şüphesiz kullanıcı tarafında bir memnuniyetsizlik yaratıyor.

Hatta Mate 30’un global pazarda satışa çıkıp çıkmayacağına dair çelişkili açıklamalar geliyor. Bazı kaynaklar Mate 30 ailesinin sadece Çin pazarında satılacağını belirtiyor. Ancak Çinli teknoloji devi Google servislerinden doğan eksikliği kapatmak adına Huawei Mobile Services (HMS) adında yeni bir hizmetin duyurusu yapıldı.

Huawei Kendi Servisini Geliştiriyor

Huawei Kendi Servisini Geliştiriyor

Teknoloji devi ABD yaptırımları nedeniyle son dönemde kullanıcılarına yönelik kendi hizmetlerine odaklanmış durumda. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz aylarda işletim sistemi Harmony OS’u duyurmuştu. Ancak mobil işletim sistemi ile ilgili gelen son haberler en azından akıllı telefonlar için hazır olmadığı yönünde. Bununla beraber Huawei Mobile Services adı verilen yeni bir hizmetin tanıtımı yapıldı.

Teknoloji devi şu an için yeni servisinde az sayıda uygulamaya yer vermiş durumda. Platformun içerisinde şu an için AppGallery, Browser, Cloud, Themes, Music, Video ve Assistant gibi uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar arasında AppGallery’nin dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Şirket bu platformu geçtiğimiz yıl içerisinde 170 farklı ülkede kullanıma sunmuştu. Mate 30 ailesine sahip olan kullanıcıların uygulama desteğini buradan sağlayacağı görülüyor.

Mağaza ayrıca kullanıcıların yaşadığı ülkeye göre hizmet verecek ve buna göre uygulama tavsiyelerinde bulunacak. Huawei geliştiricilerin uygulamalarını kendi kurduğu HMS platformuna entegre etmek istiyor. Shining Star adı verilen bir geliştirici programının startını vermek isteyen teknoloji devi bu proje için 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Yine de Google uygulamalarının olmadığı Huawei marka akıllı telefonlar, şirkete olan ilgiyi azaltacaktır.

5G Yatırımları Son Sürat Devam Ediyor

5G Yatırımları Son Sürat Devam Ediyor

Çinli teknoloji devi Huawei akıllı telefon tarafında yaşadığı sıkıntılardan hariç olarak başka alanlarda büyük yatırım planları içerisinde. Bilindiği üzere ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Huawei’ye yönelik casusluk suçlamaları son dönemde kamuoyunu sıkça meşgul eden konular arasında yer alıyor.

Yakın gelecekte yaygınlaşması beklenen 5G teknolojisi için Huawei en büyük aktörlerden birisi konumunda. Son habere göre şirket 2020 yılı içerisinde 1.5 milyonu aşkın 5G destekli baz istasyonu üretmeyi planlıyor. Açıklama Huawei CEO’su Ren Zhengfei tarafından yapıldı.

Huawei üreteceği baz istasyonlarında ABD üretimi parçalara yer vermeyecek. Tabi ABD başta olmak üzere pek çok batılı ülke Huawei’ye yönelik casusluk endişesini halen üzerinde taşıyor. Zhengfei konuyla ilgili açıklamasında batılı ülkelerin kendi teknolojilerini almak istemesi halinde kolaylık sağlayacaklarını belirtmişti. Huawei’nin 5G teknolojisini alacak olan şirket, tüm patentlere, lisanslara ve teknik kodlara sahip olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum