Yatırım yapmaya başla!

Huawei Google Servislerini Kullanmak için Farklı Çözümler Arıyor

Huawei CEO’su Richard Yu, piyasaya sürecekleri yeni akıllı telefonlarda Google servislerinin kullanılması için çözüm arayışında olduklarını söyledi.
Huawei Google Servislerini Kullanmak için Farklı Çözümler Arıyor

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticisi Huawei bir süredir ABD yaptırımları nedeniyle zor günler geçiriyor. ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Huawei’ye yönelik uygulanan teknolojik yaptırımlar şirketi etkilemeye devam ediyor. Bilindiği üzere Google, Huawei’nin Android lisansını askıya almış durumda. Bununla beraber yeni nesil Huawei modellerinde YouTube, Gmail, Haritalar, Chrome gibi Google temelli servislerin kullanılması da mümkün olmayacak.

Piyasaya sunulmuş mevcut akıllı telefon modelleri Android güncellemelerini ve Google hizmetlerini kullanmaya devam ediyor. Ancak çıkacak olan modeller için bunu söylemek biraz zor. Teknoloji devi 19 Eylül tarihinde yeni amiral gemisi Mate 30 ailesini tanıtacak. Yeni telefonlara dair Google servislerinin kullanılmayacağı daha önce pek çok kez dile getirilmişti.

Bu durum hiç kuşkusuz kullanıcıların yeni telefonlara olan ilgisini azaltacaktır. Huawei bu durumu yaşanmaması adına farklı çözümler arayışında. Konuyla ilgili açıklamalar ise Huawei CEO’su Richard Yu’dan geldi.

Huawei’den Google Çözümü

Huawei’den Google Çözümü

Huawei CEO’su Richard Yu’nun IFA 2019 etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yu’nun açıklamalarından Mate 30 ailesinde Google servislerinin yer almayacağı anlaşılıyor. Kullanıcılarının ilgisini kaybetmemek adına farklı çözümler aradıklarını söyleyen şirket yöneticisi, Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olmasına dikkat çekiyor.

Yu, Play Store hizmeti alınmayacak olmasına rağmen kullanıcıların çok kolay bir şekilde Google hizmetlerine sahip olabileceğini söyledi. Açıklama gösteriyor ki Huawei, Google servislerinden yararlanmak adına üçüncü taraf geliştiricilerin yardımına başvuruyor.

Huawei’nin kendi uygulama mağazası AppGallery hizmeti de mevcut ancak Google uygulamalarını yaptırımlar nedeniyle burada yayınlayamıyor. Bununla beraber geliştirilecek APK dosyaları ile yine Google servislerini edinmek mümkün olabilir ancak bu durum güvenlik anlamında sorun yaratacaktır.

Benzer Sorun Daha Önce Yaşanmıştı

Benzer Sorun Daha Önce Yaşanmıştı

Huawei’nin Google servislerini kullanamama durumu aslında ilk kez yaşanan bir durum değil. Daha önce bir başka Çinli akıllı telefon üreticisi Meizu da Google tarafından benzer bir yaptırımla karşı karşıya kalmıştı. Şirket bu sorunu Google hizmetlerinin önceden yüklenmesine imkan sağlayan bir mağaza geliştirerek aşmıştı. Huawei’nin de Google uygulamaları için böyle bir yol izleyebileceği konuşuluyor.

Üçüncü taraf geliştiriciler yardımıyla edinilen uygulamalar kullanıcılar için güvenlik riski doğurabilir. Huawei’nin bu duruma karşı müşterilerini nasıl ikna edeceği merak konusu. Google bu yollarla yüklenen uygulamalar için sorumluluk almayacaktır ve tüm riski kullanıcıya yükleyecektir. Şirketin 19 Eylül’de düzenleyeceği tanıtım etkinliğinde bu konulara dair çok daha net açıklamaların yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum