Yatırım yapmaya başla!

Huawei, Google Lisansının Sona Ermesi ile Beraber HarmonyOS’a Odaklandı

Huawei’nin ABD hükümeti tarafından verilen geçici lisans süresinin dolması ile beraber HarmonyOS’a odaklandığı belirtiliyor.
Huawei, Google Lisansının Sona Ermesi ile Beraber HarmonyOS’a Odaklandı

Çinli teknoloji şirketi Huawei telekomünikasyon ve akıllı telefon pazarındaki yüksek pazar payı ile dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Özellikle kendi ülkesi Çin’deki yüksek satış oranları sayesinde Huawei dünya genelinde en çok akıllı telefon satışı yapan firma haline geldi. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayından beri şirket ABD yaptırımlarının gölgesi altında faaliyetlerini sürdürüyor. Trump hükümeti Huawei’nin Çin hükümeti adına casusluk yaptığını iddia ediyor. Bu nedenle bir süredir Huawei, ABD’li şirketlerin kara listesinde bulunuyor.

ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almaları gerekiyordu. Hatta şirketin yeni telefonlarında Google uygulamaları bu nedenle kullanılamıyor. Bu lisansın süreleri bugüne kadar belirli zaman aralıkları ile uzatıldı. Geçtiğimiz günlerde ise verilen geçici lisansın süresi doldu ve tekrar uzatılmayacağı açıklandı.

Bu gelişme sonrası Huawei’nin Google güncellemelerini alıp almayacağı merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz günlerde Huawei bu konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve güncellemelerin devam edeceğini açıklamıştı. Ancak teknoloji devinin diğer yandan kendi işletim sistemi HarmonyOS için çalışmalara hız verdiği belirtiliyor.

HarmonyOS Akıllı Telefonlara Gelebilir

HarmonyOS Akıllı Telefonlara Gelebilir

Huawei yaptırımların başlaması ile beraber geçtiğimiz yıl kendi işletim sistemine dair yaptığı çalışmalara hız vermişti. Bu çalışmalar sonrasında Çin’de HongMengOS, küresel pazarda ise HarmonyOS adıyla yeni bir işletim sisteminin tanıtımı yapılmıştı. Çin hükümetine yakınlığı ile bilinen Global Times, Huawei’nin bu yıl içerisinde HarmonyOS yüklü bir akıllı telefon tanıtacağını iddia etti.

Çinli şirketin yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda HarmonyOS’un pek çok üründe kullanılabileceğini ve akıllı telefonlarda Android ile devam etmek istediklerini söylemişti. Ancak ABD’nin artan kısıtlamaları ve verilen geçici lisansın süresinin dolması, Huawei’nin HarmonyOS çalışmalarına hız vermesine neden oldu.

Teknoloji devi bir süredir Huawei Mobile Services adı altında kendi ekosistemine yönelik yatırımlar yapıyor. Play Store’un eksikliğini App Gallery ile doldurmayı amaçlayan şirket, uygulama geliştiricileri kendi mağazasına davet ediyor. Huawei’den HarmonyOS’un akıllı telefonlara geleceğine dair resmi bir açıklama gelmiş değil.

Ancak 12 Eylül’de gerçekleştirilecek Huawei Geliştirici Konferansı’nda bu konuyla ilgili açıklamalar yapılabileceği belirtiliyor. Bu etkinlikte EMUI 11, HarmonyOS 2.0, HMS Core 5.0 için yeni kitler ve 5G çözümlerinin tanıtılması bekleniyor. HDC, 10Eylül tarihinde başlayacak ve 12 Eylül tarihine kadar sürecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum