Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Geliştirdiği İşletim Sistemi Android Uygulamaları ile Uyumlu Olacak

Huawei’nin kendi geliştirdiği HongMeng adını verdiği işletim sisteminin Android uygulamalarını destekleyeceği belirtildi.
Huawei’nin Geliştirdiği İşletim Sistemi Android Uygulamaları ile Uyumlu Olacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzalamış olduğu kararname sonrası Google harekete geçti ve Huawei’nin Android lisansını askıya aldı. Dünya gündemine bomba gibi düşen bu olay sonrası tüm gözler Huawei’ye çevrilmişti. Mevcut telefonlar için Play Store desteği devam edecek olmasına rağmen, bundan sonraki çıkacak telefonlar için ciddi sorunlar söz konusu. ABD almış olduğu kararı geçtiğimiz gün itibariyle 90 gün erteledi.

Ancak Huawei’nin aylar öncesinden bu duruma hazırlıklı olduğu biliniyor. Şirket Android cephesinden gelecek yaptırım ihtimaline karşı uzun zamandır kendi işletim sistemini geliştiriyordu. Yaşanan son yaptırımlar ile Huawei’nin kendi işletim sistemiyle ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. Hongmeng adı verilen işletim sisteminin Android uygulamalarını destekleyeceği belirtildi.

Yeni İşletim Sistemi için Geri Sayım Başladı

Yeni İşletim Sistemi için Geri Sayım Başladı

Huawei’nin uzun zamandır ABD tarafından gelecek bir yaptırıma karşın B planı olduğu biliniyordu. Şirket son gelişmelerden sonra harekete geçti ve Hongmeng adını verdiği işletim sisteminin çalışmalarına hız verdi. Çinli teknoloji devinin işletim sistemi geliştirmesi sürpriz değil. Ancak herkesin aklında yeni işletim sisteminin sahip olacağı uygulama desteği sorusu var.

Play Store’da yer alan YouTube, Facebook, Instagram ve daha pek çok popüler uygulamanın geliştirilecek olan işletim sisteminde çalışması gerekiyor. Böyle bir desteğin olmaması Huawei’nin yeni projesinin başlamadan bitmesine neden olacaktır. Ancak Huawei cephesinden gelen açıklamalar işletim sisteminin uygulamaları destekleyeceği yönünde.

Huawei CEO’su Richard Yu, geliştirme sürecinde olan işletim sistemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Yu, Android’e alternatif bir işletim sistemi geliştirdiklerini ve kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade etti. En çok merak edilen konuyu da aydınlatan Huawei CEO’su, geliştirdikleri işletim sisteminin Android uygulamaları ile uyumlu çalışabileceğini söyledi. Teknoloji devinin yetkilisi sona yaklaşılan yeni işletim sisteminin sonbahar aylarında Huawei kullanıcılarına sunulacağını da sözlerine ekledi.

Huawei Kendi Play Store’unu Yaratıyor

Huawei Kendi Play Store’unu Yaratıyor

Huawei kullanıcılarına sunacağı yeni işletim sistemini geliştirirken tüm ayrıntıları düşünüyor. Bir işletim sistemi için en önemli kriterlerden birisi uygulama desteği ve kullanıcıların tüm uygulamalara ulaşabileceği bir platform. Bilindiği üzere App Store ve Play Store binlerce uygulamayı kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Huawei ise Aptoide ile yaptığı işbirliği ile Play Store alternatifi yeni bir uygulama mağazasının temellerini atıyor. Yapılan işbirliği ile Huawei kullanıcılarının Android eksikliği hissetmemesi adına yeni bir uygulama mağazası oluşturulacak. Uygulama geliştiriciler ile bir süredir görüşme halinde olduğu bilinen Huawei, Android uygulamalarına yeni mağazasında yer vermeyi planlıyor.

Avrupa’da pek çok GSM operatörü ile görüşmeler gerçekleştiren Huawei, şirketlere milyondan fazla indirme sayısını taahhüt ediyor. Uzmanlar Huawei’nin Android karşısında işinin hiç kolay olmadığını belirtiyor. Önümüzdeki süreçte Huawei’nin nasıl adımlar atacağı ve kullanıcıdan alacağı geri dönüş merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum