Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Huawei Gelir Düşüşüne Rağmen ABD Yaptırımlarının Yaralarını Sarıyor

Çinli teknoloji devi Huawei, yılın üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Şirket ABD yaptırımlarının yaralarını sarmaya çalışıyor.
Huawei Gelir Düşüşüne Rağmen ABD Yaptırımlarının Yaralarını Sarıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden Huawei üçüncü çeyrek için mütevazı bir gelir artışı bildirdi. Firma ABD yaptırımlarının akıllı telefon satışlarına büyük darbe vurmasının ardından, mobil altyapı operasyonlarındaki istikrarlı büyümeye atıfta bulundu.

Açıklamada, Huawei’nin ilk üç çeyrek için 445.8 milyar yuan gelir elde edildiği ve bir önceki yılın aynı döneminde görülenden 10 milyar yuan daha az olduğunu söyledi. Yalnızca üçüncü çeyreğin geliri, bir önceki yıla göre yüzde 6,5 artarak 144,2 milyar yuana ulaştı.

Huawei Başkanı Eric Xu, performansın şirketin tahminleriyle uyumlu olduğunu söyledi. Xu, “Cihaz işimizdeki düşüş yavaşlamaya devam etti ve ICT altyapı işimiz istikrarlı büyümesini sürdürdü.” diye konuştu.

ABD, Huawei’yi Kara Listeye Almıştı

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei’yi 2019’da bir ihracat kara listesine alarak telekom devinin ABD hükümetinin onayı olmadan kendi şirketlerinden bileşen ve teknoloji satın almasını yasakladı.

Bu hamle, 2019’da Çin pazarının yüzde 42’sine hakim olan Huawei’nin cep telefonu işini büyük ölçüde aksattı. Şirket şimdi, 2020’de sattığı eski bütçe birimi Honor da dahil olmak üzere rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor.

GCM Yatırım Banner

Huawei, akıllı araba bileşenleri, enerji verimliliği sistemleri ve bulut hizmetleri de dahil olmak üzere ABD teknolojisine daha az bağımlı olan diğer işleri geliştirmeye çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.