Yatırım yapmaya başla!

Huawei, Çin Yönetiminden Destek Aldığı İddialarına Cevap Verdi

Huawei, Çin hükümetinden finansal destek aldığı iddialarını yalanladı.
Huawei, Çin Yönetiminden Destek Aldığı İddialarına Cevap Verdi

2019 yılının en çok konuşulan teknoloji şirketlerinde ilk sırada şüphesiz Huawei’yi gösterebiliriz. ABD yaptırımları ile sıkça gündeme gelen teknoloji devi, Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetlerinde bulunmakla suçlanıyor. Trump’ın imzaladığı kararname ile ABD’li teknoloji şirketleri Huawei’yi kara listeye almış durumda. Şirket her ne kadar akıllı telefon modelleri ile adından söz ettirse de dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinin arasında yer alıyor.

Önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması beklenen 5G altyapısına yönelik büyük yatırımlar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde teknoloji devini suçlayıcı yeni bir iddia ortaya atıldı. Wall Street Jorunal’de yer alan haberde Huawei’nin Çin hükümetinden finansal yardım aldığı iddia edilmişti. WSJ iddiasında teknoloji devinin hükümetten 75 milyar dolar yardım aldığını ve bu parayı dilediği gibi harcayabileceğine yer vermişti.

Bununla beraber şirketin devlet kontrolünde 46 milyar dolar kredi ve 1.6 milyar dolar da bağış aldığı WSJ’nin raporu arasında dikkat çeken detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Çinli teknoloji devi bu iddialar sonrası açıklama yaptı ve iddiaları reddetti.

Huawei’den WSJ’ye Cevap

Huawei’den WSJ’ye Cevap

Huawei halihazırda ABD hükümeti tarafından her fırsatta casusluk faaliyetlerinde bulunmak ile suçlanıyor. Teknoloji devi ise her fırsatta bu iddiaları yalanlıyor ve Trump yönetiminin ortaya somut bir kanıt koyamadığını belirtiyor. WSJ tarafından hazırlanan raporda Huawei’nin devlet desteği sayesinde rakiplerine avantaj sağladığı ifade ediliyor. Huawei ise ABD’li teknoloji şirketlerine yönelik vergi indirimleri uygulandığına dikkat çekiyor ve Amazon’un bu anlamdaki muafiyetinin altını çiziyor.

Şirket Wall Street Journal’in Çin hükümeti tarafından desteklendiği iddialarına ise resmi Twitter hesabından cevap verdi. Şirketten yapılan açıklamanın en dikkat çeken bölümünde ‘’WSJ bir kez daha yanlış kaynaklara dayanarak Huawei hakkında yalan haberler yayınladı. Bu kez Huawei’ın finansmanı hakkındaki asılsız suçlamalar, yenilikçiliği ve bir bütün olarak teknoloji endüstrisini yönlendiren Ar-Ge alanına yaptığımız 30 yıllık özel yatırımlarımızı görmezden geldi.’’ ifadeleri yer alıyor.

Teknoloji devi 30 yıllık geçmişi boyunca senelik gelirlerinin yüzde 10 ila 15’ini yeni ürünlerini geliştirmek için kullandığını belirtiyor. Açıklamanın dikkat çeken noktalarından birisi ise Huawei’nin WSJ’ye yönelik yasal işlem hakkını saklı tuttuğu ifadesi. Önümüzdeki günlerde bu atışmada ne gibi gelişmeler yaşanacağı merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum