Yatırım yapmaya başla!

Huawei Çin’deki Pazar Payını Artırmaya Devam Ediyor

Son rakamlar Huawei’nin Çin pazarındaki payını artırmaya devam ettiğini gösteriyor.
Huawei Çin’deki Pazar Payını Artırmaya Devam Ediyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Huawei, Samsung’dan sonra en yüksek satış yapan firma konumunda olmaya devam ediyor. Şirket kendi ülkesi olan Çin’de de son derece güçlü ve bu gücünü her geçen gün arttırıyor. Teknoloji devi global pazarda ABD yaptırımlarının etkisinde olmaya devam ediyor. Ambargo nedeniyle başta Google olmak üzere pek çok ABD’li şirket Huawei ile ticaretini sınırlı bir şekilde yürütüyor. Şirketin yaptırımlara karşı ayakta durmasının başlıca nedenleri arasında Çin pazarındaki gücünü gösterebiliriz.

Teknoloji devi halihazırda Çin pazarına hakimiyeti biliniyor. Yapılan son araştırmalar ise bu payını daha da artırdığını gösteriyor. Canalys tarafından yapılan araştırma Huawei’nin kendi ülkesi Çin’de güçlenmeye devam ettiğini gösteriyor. Ülkede akıllı telefon satışlarında düşüş yaşanmasına rağmen büyüme kaydeden tek şirket Huawei oldu. İşte araştırmadan detaylar…

Huawei Çin’de Güçleniyor

Huawei Çin’de Güçleniyor

2019’un son çeyreği itibarıyla Çin’deki akıllı telefon verileri ortaya çıktı. Yılın son çeyreğinde üçüncü çeyreğe göre yüzde 15’lik düşüş göze çarpıyor. Bu zaman dilimi Çin genelinde 85.3 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Toplam satışlarda is bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında düşüş yaşandı ve toplamda 369 milyon akıllı telefon satışı yapıldı. Bu yavaşlamanın başlıca sebepleri arasında 4G telefonlara olan ilginin azalması ve 5G destekli cihazlara talebin beklendiği kadar olmaması gösteriliyor.

Şirket özelinde bakıldığında ise Huawei’nin kendi ülkesinde güçlenmeye devam ettiği görülüyor. Teknoloji devi kendi ülkesinde 33.3 milyon akıllı telefon satışı yaptı ve pazar payını yüzde 39’a kadar yükseltmeyi başardı. Geçen yılın aynı döneminde bu pay yüzde 29.8 olarak açıklanmıştı. Huawei’nin hemen arkasında ise 14 milyon telefon satışı ile Oppo’nun performansı dikkat çekiyor.

Huawei 5G’nin de Lideri

Huawei 5G’nin de Lideri

Geçtiğimiz yıl yüzde 18.6 pazar payı olan Oppo, bu oranını yüzde 16.4’e düşürdü. Listenin dördüncü sırasında ise ABD’li Apple öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl şirketin yüzde 18.4 olan pazar payının bu yıl yüzde 11.8’e düştüğü görülüyor. Xiaomi ise 8.1 milyon akıllı telefon satış adediyle pazar payını yüzde 9.5 olarak güncellemiş oldu.

Araştırmada pazar payını büyüten tek şirketin Huawei olduğu görülüyor. Araştırmada 5G destekli cihaz satışlarına da destek veriyor. Huawei bu alanda da lider durumda ve 2019 yılında Çin pazarında 5.9 milyon 5G destekli akıllı telefon satışı yaptı. Şirketin bu yıl 5G destekli çok sayıda akıllı telefon piyasaya sürmesi bekleniyor. Yeni ürünler ile beraber bu payın daha da arttığına tanık olabiliriz. Küresel pazarda ise ABD yaptırımları Huawei’nin geleceği için belirleyici rol oynayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum