Yatırım yapmaya başla!

Huawei Yöneticisinden Çin Ordusuyla İş Birliği ve Telif Hakkı Görüşmeleri Açıklaması

Huawei, Çin ordusuyla iş birliği yapmadığını ve ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere ürünleri özelleştirmediğini söyledi. Detaylar şöyle;
Huawei Yöneticisinden Çin Ordusuyla İş Birliği ve Telif Hakkı Görüşmeleri Açıklaması

Huawei’in Baş Hukuk Sorumlusu ve Hukuk İşleri Departmanı Başkanı olan Song Liuping, bugün CNBC’ye verdiği demeçte şirketin Çin ordusuyla iş birliği yapan herhangi bir onaylanmış projesi olmadığını ve ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere ürünleri özelleştirmediğini söyledi.

Song Liuping’in yorumları, Bloomberg’in Huawei çalışanlarının yapay zeka ve telsiz haberleşmesi dahil olmak üzere araştırmalarda Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun çeşitli yerleriyle iş birliği yaptığına ilişkin raporunun ardından geldi.

Huawei: Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile İş Birliği Yapmıyoruz

Huawei: Çin Hlak Kurtuluş Ordusu ile İş Birliği YapmıyoruzAncak şirketin üst düzey yöneticisi Song Liuping, Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile herhangi resmi bir çalışma yapıldığını reddetti. “Bildiğim kadarıyla askeri iş birliği projelerimiz yok çünkü biz iletişim sistemleri ve bilgi ve iletişim teknolojisi çözümlerini sivil kullanım için sağlamaya adanmış bir şirketiz” diyen Song Liuping; “anladığım kadarıyla askeri iş birliği kategorisiyle ilgili hiçbir projemiz yok, ürünlerimizi ya da çözümlerimizi de ordu için özelleştirmiyoruz” ifadeleriyle de düşüncesini tekrarladı.

Bloomberg, son 10 yılda Huawei çalışanlarının Çin askeri birlikleri ile en az 10 girişimde birlikte çalıştıklarını iddia etmişti. Rapora göre, bunlara çevrimiçi video yorumlarında duyguları seçmek ve sınıflandırmak için olanlar da dahildi. Ayrıca bilginin yazarları Huawei çalışanları olarak tanımlanmış halka açık araştırma makalelerine bakarak toplandığı aktarıldı. Huawei sözcüsü de rapora ilişkin şirketin çalışanlarının araştırma makalelerini kendi kapasiteleriyle yayınladığının farkında olmadığını bildirdi.

Huawei: Verizon ve Diğerleriyle Patentli Teknolojilerimiz için Telif Hakları Hakkında Konuşuyoruz

Huawei: Verizon ve Diğerleriyle Patentli Teknolojilerimiz için Telif Hakları Hakkında KonuşuyoruzHuawei cephesindeki bir diğer gelişme de Song Liuping’in ABD firmalarıyla çalıştıklarına dair açıklamaları oldu. Şirket bugünkü açıklamasında 2018 yılının sonuna kadar küresel olarak 87,805 patent aldığını söyledi. Bu fikri mülkiyetin binlerce öğesi, 3G, 4G ve şimdiki 5G gibi mobil ağlar için kritik öneme sahip teknolojilerde standart temel patentler olacaktı. Huawei’nin bazı rakipleri de dahil olmak üzere diğer şirketlerin, patentli teknolojiyi kullanması gerekecekti.

Verizon, ürünleri doğrudan Huawei’den satın almasa da, diğer satıcıları Huawei patentli teknolojiyi kullanıyordu. Reuters da bu ayın başlarında Huawei’in Verizon’un 230’dan fazla patentin kullanımı için 1 milyar dolarlık telif ücreti ödemesini istediğini öne sürmüştü. Huawei Baş Hukuk Sorumlusu Song Liuping de görüşmelerin devam ettiğini ve bunların henüz erken aşamada olduğunu dile getirdi.

“Verizon’a yüzlerce patent sağladık, bunlar ağ operasyonlarındaki çeşitli alanlardaki patentlerdir. Bu patentler Verizon’un neredeyse uçtan uca ağ işlemlerini kapsar. Bu özel telif miktarına gelince, bu şimdi tartışmanın sadece ön aşaması. Belirli miktarlarda telif hakkı tartışmasına henüz ulaşmadık.” diyen Song, telif ödemelerinin ne kadar yıllığına yapılacağına dair karar verilmediğini bildirdi. Yönetici bunların yanında firmanın, başka ABD’li ya da farklı merkezli şirketlerle de görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Fakat müzakerelerin gizliliği nedeniyle isim vermeyi reddetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum