Yatırım yapmaya başla!

Huawei Çin’de Bulunan Montaj Tesisinde Üretim Durdurma Kararı Aldı

Üst üste alınan yaptırım kararları ile köşeye sıkıştırılan Huawei, Çin’de bulunan fabrikalarından birinde montaj bölümünün bir kısmının üretimini durdurdu.
Huawei Çin’de Bulunan Montaj Tesisinde Üretim Durdurma Kararı Aldı

ABD yaptırımları sonrası Huawei’ye teknoloji devlerinden çok sayıda olumsuz haber gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere başta Google olmak üzere Microsoft, Qualcomm, Intel gibi teknoloji devleri Çinli şirket ile ilişkilerini dondurma kararı aldı. Huawei bu şirketlerin bir kısmından donanımsal bir kısmından ise yazılımsal destek sağlıyor. Yaptırımlar sonrası şirketten bugüne kadar olumsuz yönde bir karar gelmemişti.

Ancak bugün itibariyle Çinli şirket, ülkedeki ana fabrikalarından birinde üretimi durdurma kararı aldı. Alınan kararın montaj fabrikalarında belli bir bölüm üzerinde gerçekleştiği ortaya çıktı.

Bununla beraber şirketin akıllı telefon ve benzeri cihazların üretiminin bir süreliğine durdurulduğu gelen haberler arasında. Söz konusu durdurmanın yaşandığı fabrika Huawei’nin en büyük tesislerinden biri olarak biliniyor.

Huawei’den Üretim Durdurma Kararı

Huawei’den Üretim Durdurma Kararı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çinli teknoloji şirketi Huawei’yi kara listeye almasıyla beraber, şirket üzerinde adeta kara bulutlar dolaşmaya başladı. Bir basın organında yer alan habere göre Çin’de faaliyet gösteren dev fabrikalardan birinin montaj bölümünde üretimin durdurulması yönünde karar alındı.

Yeniden üretime ne zaman başlanacak bilinmiyor. Huawei’ye yakın kaynaklara göre yeni bir talimata kadar akıllı telefon ve benzeri aygıtların üretimi yapılmayacağı vurgulandı.

Nikkei gazetesi tarafından yapılan haberde, Huawei’nin almış olduğu bu karara başlıca sebep olarak sürmekte olan ticaret savaşı gösterildiği ifade edildi. Başkan Trump Huawei ile ilgili yaptığı son açıklamada, iki ülke arasında imzalanacak ticaret anlaşması çerçevesinde, teknoloji devine uygulanan yaptırımların sona ermesinin mümkün olduğunu belirtmişti.

Çinli Şirket Borsadan Çekiliyor

Çinli Şirket Borsadan Çekiliyor

Huawei’nin almış olduğu üretim durdurma kararı, domino etkisi gibi başka şirketlerin de yeni kararlar almasının önünü açıyor. Çin’de sektörün önde gelen yarı iletken üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp şirketi, ticaret savaşları sebebiyle New York borsasından çekildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada 3 Nisan itibariyle borsadan çekilmenin gerçekleşeceği belirtildi.

Alınan karara sebep olarak listelenme maliyetleri ve yaşanan uyum problemleri gösterildi. Son gelişmeler gösteriyor ki ABD ile Çin arasında yeni bir uzlaşma sağlanamazsa Huawei’yi pek iyi günler beklemiyor. Uzmanlar teknoloji devinin yaptırımlar nedeniyle milyar dolarları bulan zararlar ile karşı karşıya kalacağını ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum