Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Çin Hükümeti ile Gizlice Ortak Hareket Ettiği İddia Edildi

İngiltere Parlamentosu, Huawei’nin gizlice Çin hükümeti ile iş birliği yaptığını iddia etti.
Huawei’nin Çin Hükümeti ile Gizlice Ortak Hareket Ettiği İddia Edildi

Son yıllarda teknoloji şirketleri arasında Huawei’nin adını sıkça duyuyoruz. Çinli teknoloji devi hem telekomünikasyon hem de akıllı telefon pazarındaki yükselişi ile son yıllarda dikkatleri üzerine çekmişti. Akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en güçlü üretici olan Huawei, 5G yatırımlarıya önde gelen şirketler arasında yer alıyor. Huawei bu gücünün yanı sıra ABD yaptırımlarıyla da gündemden düşmüyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana ABD hükümeti Çinli teknoloji devine bir dizi yaptırım uyguluyor. Trump yönetimi Huawei’nin Çin hükümeti ile casusluk faaliyeti yürüttüğünü ve ulusal güvenlik tehdidi olduğunu iddia ediyor. Huawei ise her fırsatta bu iddiaları reddediyor. Ancak yaptırımlara maruz kalmaktan kurtulamadı.

Bilindiği üzere yaptırımlar nedeniyle ABD’li şirketler ile Huawei ticaret yapamıyor. Ya da ticaret yapılması için hükümetten lisans alınması gerekiyor. Yapılan son bir soruşturma Huawei’yi küresel pazarda daha da zor durumda bırakabilir. İngiltere Parlamentosu, Huawei’nin Pekin yönetimi ile gizlice iş birliğinde bulunduğunu iddia etti.

Huawei’ye Yeni Soruşturma

Huawei’ye Yeni Soruşturma

ABD hükümeti kendi ülkesi ile sınırlı kalmamış ve müttefiki olan ülkelerden de Huawei ile olan ticari bağını kesmesini istemişti. İngiltere hükümeti ise bu talebe olumlu yanıt vermiş ve Huawei ile yapılan 5G çalışmalarını sonlandırmıştı. Hükümet geçtiğimiz günlerde 5G yatırımlarının devam edilmesi için Finlandiya merkezli Nokia ile anlaşma yapıldığını duyurmuştu.

İngiliz Parlamentosu tarafından yeni bir soruşturma açıldı ve Huawei için ses getirecek iddialara yer verildi. Buna göre Pekin yönetimi ile Huawei’nin gizlice iş birliği içerisinde olduğu belirtiliyor. BBC’de yer alan habere göre Çin hükümeti Huawei’nin son 3 yıl içerisindeki büyümesi için 75 milyar destek fonu yarattı. Bu sayede şirket ekipmanlarını piyasada çok daha düşük fiyata sundu.

Çinli teknoloji devi ise bu iddiaları reddediyor. Huawei’den bir sözcü, “İnsanların bu gizli anlaşma suçlamalarına inanmayacağına ve bunun yerine Huawei’nin İngiltere’ye son 20 yılda neler yaptığını hatırlayacağından eminiz” açıklamasını yaptı. Çinli şirket uzun zamandır casusluk iddialarıyla ilgili somut bir kanıt olmadığını vurguluyor. ABD ve İngiltere’den olumsuz geri dönüşler alan şirketin başka ülkelerle anlaşmalar yaptığı biliniyor.

Bilindiği üzere şirket akıllı telefon tarafında da köşeye sıkıştırılıyor. TSMC tarafından üretilen Kirin yongaları ABD yaptırımları nedeniyle son kez Mate 40 serisinde yer alacak. Ayrıca yeni nesil telefonlarda Google servisleri yer almıyor ve telefonların küresel pazardaki rekabeti olumsuz etkileniyor: Huawei, Kirin yongalarını üretmeye devam etmek için SMIC ve MediaTek gibi şirketler ile anlaşma zemini arıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum