Yatırım yapmaya başla!

Huawei CFO’sunun Tutuklanması Ticaret Savaşında Kılıçların Çekildiğini Gösterdi!

Huawei CFO’sunun tutuklanması, piyasalarda yankı uyandırdı ve uzmanların deyimiyle kılıçların çekildiğini gösterdi. Detaylar haberimizde;
Huawei CFO’sunun Tutuklanması Ticaret Savaşında Kılıçların Çekildiğini Gösterdi!

Politik risk danışmanlığı firması Eurasia Group, Huawei’nin CFO’sunun tutuklanması hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna göre tutuklanma olayının, Washington ile Pekin arasındaki ticaret görüşmelerine zarar vereceği ve eylemin kılıçların çekildiğini gösterdiği belirtildi. “Pekin, Çinli bir vatandaşın ABD yasalarını ihlal ettiği için üçüncü bir ülkede tutuklanmasına öfkeyle tepki gösterebilir” diyen Eurasia analistleri, Çin Komünist Partisi’ne bağlı milliyetçi bir gazete olan Global Times’ın tweetinin de bu yönde sinyal verdiğini kaydetti.

Çünkü Global Times Twitter’dan, Çin Ticaret Bakanlığı’na yakın bir uzman olan Mei Xinyu’nun “Çin ABD ile ticaret savaşında bir yükselmeye tam anlamıyla hazırlıklı olmalı, çünkü ABD’nin Çin’le ilgili duruşu değişmeyecek ve Huawei’nin üst düzey yöneticisinin tutuklanması da bunun açık bir örneği” dediğini açıkladı.

Kanada Adalet Bakanlığı da Çarşamba günü, Huawei sahibinin kızı ve CFO’su olan Meng Wanzhou’nun 1 Aralık’ta Vancouver’de tutuklandığını duyurdu.

Huawei CFO’su Kanada TutuklandıKonuyla ilgili yakın kaynaklar CFO’nun tutuklanma nedeninin ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmesi olduğunu öne sürdü. Sonuçta ABD, dünyanın en büyük telekomünikasyon ağı ekipmanı üreticilerinden Huawei’yi ABD menşeli ürünleri İran’a ve diğer ülkelere göndererek ABD ihracat ve yaptırım kurallarını ihlal etme suçundan dolayı 2016’dan bu yana araştırıyordu.

Hatta kısa süre önce Donald Trump, yasak koyduğu Huawei ve ZTE’nin dünya genelinde yasaklanmasını istediğini dile getirmişti.

Trump Çin Fikri Mülkiyet Hırsızlığı Suçlamalarıİşte bu noktada, CFO’nun Buenos Aires’teki ticaret ateşkesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti. Keza Donald Trump ile Xi Jinping, G-20 Zirvesi’nde 90 günlük tarife ateşkesi kararı almış ve bu süre içerisinde anlaşmazlıkları çözmek için müzakerelere başlayacaklarını duyurmuşlardı. Yani Eurasia Group’un tutuklanma olayıyla ilgili “iş ciddiye bindi” demesi gayet olağandı.

Öte yandan, bazı analistler Huawei’yi ilgilendiren olayın müzakereleri raydan çıkarmayacağını ama görüşmelerin üzerine gölge düşürebileceğini öne sürdü.

Huawei CFO’sunun Tutuklanması ABD Çin Müzakerelerine Gölge DüşürecekŞirket kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı Meng’in Cuma günü mahkemeye çıkabileceği de verilen bilgiler arasındaydı. Ayriyeten Huawei de tutuklama haberini doğrulamış ve konuyla ilgili açıklamasında suçlamalara ilişkin çok az bilgilendirildiklerini aktarmıştı.

Eurasia Group analistleri de hükümetin fikri mülkiyet ve ticaret sırları hırsızlığı gibi konulardaki tavrına ek bu olayın gelmesinin, müzakerelerin atmosferini etkileyeceğini ve bunun sürdürülebilir bir anlaşma olasılığını azaltacağını vurguladı.

İlaveten analistler, ABD hükümetinin tutuklama ve iade talebinin, Çin şirketlerini bazıları yıllar öncesine dayanan ABD yasalarını ihlal nedeniyle sorumlu tutmaya yönelik eylemlerde yeni bir yükselişe işaret ettiğini bildirdi. Politik risk danışmanlık firması son olarak da şu açıklamayı yaptı: “Huawei’nin üst düzey yöneticilerinin tutuklanması, bu alanda kılıçların tamamen çekildiğini gösteriyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum