Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin İstediği Huawei CFO’su Meng Wanzhou Kim ve Neden Bu Kadar Önemli?

Tüm dünyanın aşina olduğu bir isim haline gelen Huawei CFO'su, ABD-Çin ilişkileri için kritik önem taşıyor. İşte bunun nedeni...
ABD’nin İstediği Huawei CFO’su Meng Wanzhou Kim ve Neden Bu Kadar Önemli?

1 Aralık’ta Vancouver’de tutuklanan Huawei CFO’su Meng Wanzhou, yaşanan gelişmelerle tüm dünyanın merak ettiği isimlerden biri haline geldi. Zira Meng Wanzhou’nun tutuklanması, kısa süre önce G-20 Liderler Zirvesi’nde varılan 90 günlük ateşkes kararının hemen ardından ABD-Çin gerilimini tırmandıran ve piyasaları negatif etkileyen bir hamle oldu.

Çinli yetkilileri kızdıran tutuklanma olayını ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un önceden bildiğini söylemesi ve Huawei’nin endişe duydukları şirketlerden biri olduğunu belirtmesi de bunun iki ülke arasındaki rekabetle alakalı olduğuna yorulmuştu. Fakat Başbakan Justin Trudeau’nun tutuklamanın politik bir müdahale olmadan gerçekleştiğini dile getirmiş ve Kanada’nın bağımsız bir ülke olduğunu savunmuştu.

Huawei CFO’su Meng Wanzhou Sahtekarlıkla Suçlandı

Huawei CFO’su Meng Wanzhou Sahtekarlıkla SuçlandıKanada’da görülen duruşmada Wanzhou, ABD’nin İran yaptırımlarına ilişkin olarak Amerikan bankalara karşı sahtekarlıkla suçlandı. Kefalet duruşmasında, Meng’in ABD’li bankalara Huawei ile Hong Kong merkezli Skycom arasındaki bağlantı konusunda yalan söylediği öne sürüldü.

Kanada Adalet Bakanlığı avukatı John Gibb-Carsley, Meng’in sahtekarlık suçundan yargılanması için kararın ABD’den 22 Ağustos’ta çıkarıldığını, Kanada’daki tutuklama kararının ise Meng’in Vancouver’de uçak değiştireceği öğrenildikten sonra 30 Kasım’da çıkarıldığını bildirdi. Nihayetinde mahkeme hala devam ediyor ve ABD-Çin gerilimini etkileyecek karar merakla bekleniyor.

Huawei CFO’su Meng Wanzhou Kim?

Huawei CFO’su Meng Wanzhou Kim?46 yaşındaki Huawei CFO’su, Huawei’nin milyarder kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı ve şu anda dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında jeopolitik bir olayın merkezinde. İşte bu nedenle, Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun kim olduğuna dair detaylar giderek önemli bir hal alıyor.

Aslına bakarsanız Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisinde üst düzey yönetici olarak görev yapmasına rağmen Meng Wanzhou ve onun şirketteki yükselişi hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Çünkü Huawei borsada işlem görmüyor ve yöneticileri medyadan uzak duran kişiler olmalarıyla tanınıyor. Yine de Meng Wanzhou hakkında bir şeyler biliniyor.

Kaynaklardaki bilgilere göre ABD-Çin savaşında kilit isim haline gelen Meng Wanzhou, 1992’de üniversiteden mezun olduktan sonra kısa bir süreliğine Çin İnşaat Bankası’nda görev aldı ve ardından tüm kariyerini babasının şirketinde geçirdi. Erkek kardeşi Meng Ring’in de Huawei’nin bir yan kuruluşunda çalıştığı biliniyordu.

Ayriyeten Mart ayında Huawei’nin üst düzey yönetici kadrolarında değişikliğe giderek, Meng Wanzhou’yu yönetim kurulunun dört başkan yardımcısından biri yaptığı biliniyordu. Bu terfi, Meng Wanzhou’nun bir gün şirkete liderlik edebileceği yönündeki görüşleri artırmıştı.

Forbes’a göre 74 yaşında ve 3.4 milyar dolar servete sahip olan Huawei kurucusunun kızı, 2013’te verdiği bir röportajda evli ve iki küçük çocuk sahibi olduğunu dile getirmişti. 16 yaşındayken annesinin soyadını aldığı bilinen Meng Wanzhou’nun şirketin CFO’luk görevine ne zaman getirildiği ise bilinmiyor.

Huawei CFO’su Meng Wanzhou Neden Bu Kadar Önemli?

Huawei CFO’su Meng Wanzhou Neden Bu Kadar Önemli?Huawei’nin milyarder kurucusunun kızının tutuklanması, Pekin’i fazlasıyla kızdırdı ki uzmanlar da bu hamlenin iki ülke arasında kılıçların çekildiğini gösterdiğini savunuyor. Risk danışmanlığı şirketi Eurasia Group’ta küresel teknoloji politikası başkanı Paul Triolo da Meng Wanzhou’nun neden bu kadar önemli olduğuyla ilgili şu yorumu yaptı:

“Ren Zhangfei’nin kızının ve şirkette çok üst düzey bir yetkilinin tutuklanma olgusu Çin’e çok güçlü bir mesaj gönderiyor: kimse ABD yasalarının üstünde değil ve eğer yasayı çiğnerseniz dünyanın her yerine ulaşır ve sizi tutuklarız.”

Çin’in devlet gazetesi Global Times ise Meng’in olayıyla ilgili ABD’nin Huawei’yi bastırmaya çalıştığını çünkü onun bir rakip olduğunu aktardı. Meng’in davasındaki olayların daha geniş ABD-Çin ilişkileri için büyük etkileri olabileceğine dair uyarılar yapılırken Çin ekonomisi uzmanı Scott Kennedy de bu davada her iki tarafın da çok dikkatli ilerlemesi gerektiğini ve uzun vadeli çıkarları net bir şekilde düşünmesi gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum