Yatırım yapmaya başla!

Huawei CEO’su Zhengfei’ye Göre Çinli Şirketler ABD Yaptırımlarından Güçlenerek Çıkacak

Huawei’nin patronu Ren Zhengfei, ABD baskısının Çinli şirketler üzerindeki olası etkilerini değerlendirdi.
Huawei CEO’su Zhengfei’ye Göre Çinli Şirketler ABD Yaptırımlarından Güçlenerek Çıkacak

Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim başta teknoloji şirketleri olmak üzere pek çok iş alanını olumsuz etkiliyor. ABD yönetiminin uyguladığı yaptırımlardan en öo etkilenen şirketlerin başında Huawei’yi gösterebiliriz.

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, bir süredir ABD’li şirketlerin kara listesine eklenmiş durumda. Çinli teknolojinin devi son olarak Kirin işlemcileri üreten TSMC ile bağlantısı kesildi. Huawei’nin yeni telefon gemilerinde işlemci tedariki için nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Yaşananlar sonrası yaptığı açıklamalar ile ses getiren Huawei CEO’su Ren Zhengfei sessizliğini bozdu. Deneyimli yönetici artan yaptırımlara rağmen Huawei’nin ve Çinli şirketlerin bu süreçten güçlenerek çıkacağını düşünüyor.

Zhengfei’den Yaptırım Açıklaması

Zhengfei’den Yaptırım Açıklaması

Çinli teknoloji devinin patronu Ren Zhengfei, yaptırımlar nedeniyle zor günler geçirdiklerini ancak buna rağmen kalifiye çalışanlar yetiştirdiklerini söyledi. Artan ABD yaptırımlarının Çinli şirketler için bir fırsat yaratacağını belirten Zhengfei, ilerleyen dönemde yeni kahramanlar yaratacaklarını söyledi.

ABD’li firmalar ise Huawei gibi bir müşteriyi kaybetmekten memnun değil. Zhengfei yaptırımlardan dolayı çok sayıda ürünün sürekli değiştirilmek durumunda kaldığını ifade etti.

Çinli şirketlerin yaptırımların etkisiyle sarsılabileceğini ancak yıkılmayacağını düşünen Zhengfei, Ar-Ge projelerinde 90 bini aşkın çalışanın görev aldığını söyledi. Huawei olarak kendi kahramanlarını yaratacaklarını iddia eden İcra Kurulu Başkanı, batılı şirketlerin böyle bir Ar-Ge altyapısının bulunmadığını ifade etti.

HarmonyOS Yüklü Akıllı Telefonlar Geliyor

HarmonyOS Yüklü Akıllı Telefonlar Geliyor

Çinli teknoloji şirketi geçtiğimiz yıldan bu yana artan ABD yaptırımları ile beraber kendi ürün ve hizmetlerine yönelik çalışmalarına hız vermiş durumda. Bilindiği üzere Huawei’nin akıllı telefonlarında Android işletim sistemi bulunuyor ancak yeni nesil modellerde Google servisleri kullanılamıyor. Dolayısıyla Play Store, YouTube, Haritalar, Gmail, Chrome gibi popüler uygulamaları bu telefonlarda kullanmak mümkün değil.

Huawei ise bir süredir kendi ekosistemini kurmak adına çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda şirket kendi işletim sistemi HarmonyOS’u geliştiriyor. Geçtiğimiz yıl ilk sürümü tanıtılan işletim sisteminin önümüzdeki günlerde HarmonyOS 2.0’ın tanıtılması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde Huawei Geliştirici Konferansı düzenlenecek ve bu etkinlikte şirketin yeni ürün ve servislerine dair duyurular yapılması bekleniyor.

Bu etkinlikte HarmonyOS’a dair önemli açıklamalar yapılabilir. Teme isimli bir Twitter kullanıcısı ise HarmonyOS’un önümüzdeki yıldan itibaren akıllı telefonlarda yer alacağını iddia etti. Kullanıcı HarmonyOS 3.0 adıyla gelecek işletim sisteminin mobil cihazlarda yer alacağını söyledi.

HarmonyOS’un ilk etapta yeni nesil tablet modelleri MatePad Pro ve MatePad Pro 5G modellerinde yer alması bekleniyor. İşletim sisteminin akıllı telefonlara gelmesinin ise 2021’in ikinci yarısını bulacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum