Yatırım yapmaya başla!

Huawei CEO’su Yaptırımlar Nedeniyle Dünyanın Bir Numarası Olmadıklarını Söyledi

Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, son dönemde karşılaştıkları yaptırımlar olmasaydı bir numara olacaklarını söyledi.
Huawei CEO’su Yaptırımlar Nedeniyle Dünyanın Bir Numarası Olmadıklarını Söyledi

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei sektörün pek çok farklı alanında aktif olarak faaliyet gösteren öncü firmalardan biri konumunda. Bu yıl sıkça dillendirilen ve kullanılmaya başlanan 5G teknolojisine dair büyük altyapı yatırımı yapan firmaların başında geliyor. Şirket son yıllarda akıllı telefon modelleri ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Öyle ki arkasına aldığı rüzgar ile geçtiğimiz yıllarda Apple gibi bir devi satış rakamları ile geride bırakmayı başardı.

Çinli teknoloji devinin CEO’su Richard Yu, son günlerde akıllı telefon pazarındaki son durumlarına dair açıklamaları ile öne çıkıyor. Üst düzey yönetici son olarak yeni amiral gemileri Mate 30’un ulaştığı satış rakamını açıklamıştı. Bilindiği üzere şirket son yıllarda maruz kaldığı ABD yaptırımları ile gündeme geliyor.

ABD’li teknoloji şirketleri Huawei ile ticaret ilişkisini son derece kısıtlı bir alanda sürdürüyor. Google’ın Android lisansını askıya alması ve Qualcomm, Microsoft, ARM gibi şirketlerden gelen yaptırımlar teknoloji devinin hedeflerinin olumsuz yönde revize olmasına neden oldu. Son olarak Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu’dan yaptırımlar ile ilgili çarpıcı bir açıklama geldi.

Huawei’den Yaptırım Açıklaması

Huawei’den Yaptırım Açıklaması

Son rakamlar Huawei’nin dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olduğunu gösteriyor. Yükselişi ile dikkat çeken şirketin yaptırımlara rağmen bu unvanını koruması dikkat çekiyor. Huawei yöneticisi Richard Yu ise ABD yaptırımları olmasaydı akıllı telefon pazarının bir numarası olacaklarını söyledi. Bilindiği üzere şu an pazarda en yüksek satış rakamına Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung sahip Mate 30 modelini geçtiğimiz günlerde tanıtan teknoloji devi amiral gemisinde Google servislerine yer veremiyor.

YouTube, Gmail, Play Store gibi başlıca Google uygulamalarını barındırmayan Mate 30 modelleri küresel pazarda beklediği ilgiyi göremiyor. Telefonun Çin’de büyük satış oranlarına ulaştığını hatırlatalım. Son yıllardaki yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine toplayan teknoloji devinin yaptırımlar olmasaydı Samsung’u zorlaması içten bile değildi. Richard Yu Çin’deki başarısı ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

Huawei yöneticisine göre durumun vatanseverlik gibi algılanıyor ancak bu durum gerçeği yansıtmıyor. Richard Yu’ya göre Huawei’nin başarısında başlıca faktör müşteri memnuniyet oluyor. Huawei’nin tanıtmış olduğu M6 tabletin dünya genelinde 2 milyonu aşkın satış rakamına ulaştığını söyleyen Yu, bu rakamın açıklayıcı bir örnek olduğunu belirtiyor.

Son 5 Yıldaki Değişim

Son 5 Yıldaki Değişim

Akıllı telefon pazarına yönelik araştırmaları ile bilinen IDC’nin hazırladığı rapor, son 5 yıllık değişimi gözler önüne seriyor. 2019 yılının 3. çeyreğinde pazarda Samsung yüzde 21.8’lik paya sahip ve liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Huawei ise Samsung’un ardından yüzde 18.6 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor. Apple ise yüzde 13’lük bir paya sahip. Yaptırımlardan önceki döneme bakıldığında ise Samsung ile Huawei’nin arasındaki farkın azalmakta olduğu görülüyor.

2018 yılının 3. çeyreğinde Samsung’un pazar payı yüzde 20.3 iken Huawei’nin payı yüzde 14.6 olmuştu. Aradaki farkı hızlı bir şekilde kapattığı görülen Huawei’nin eğer ABD yaptırımları olmasaydı Samsung arasındaki rekabet nasıl şekillenirdi merak konusu. Son beş yıllık genel tabloda Samsung ile Apple’ın düşüş kaydettiği görülürken Huawei ise sürekli yükselişi ile dikkat çekiyor. Gelişmeler yakın gelecekte ABD yaptırımlarının tamamen kalkacağını göstermiyor. Çinli teknoloji devi buna rağmen memnun edici satış rakamlarına ulaşmayı başarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum