Yatırım yapmaya başla!

Huawei CEO’su ABD Yaptırımları Karşısında Kendilerine Güvendiklerini Söyledi

Huawei’ye son günlerde ABD cephesinden gelen olumsuz haberler sonrası şirket CEO’sundan güven açıklaması geldi.
Huawei CEO’su ABD Yaptırımları Karşısında Kendilerine Güvendiklerini Söyledi

Çinli teknoloji şirketi Huawei’de ABD yaptırımlarına dair gelişmeler gündemdeki sıcaklığını korumaya devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda ABD yönetimi Huawei’ye yönelik yaptırım kararlarını hayata geçirmiş ve ülkedeki teknoloji şirketlerinin Huawei ile ticaret yapmasının önüne engel konulmuştu.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Mate 30 serisi telefonlarda Google servisleri yer almıyor ve şirketin yeni amiral gemilerini sadece Çin pazarında satışa sunacağı belirtiliyor. Huawei ürettiği ürünlerin içerisinde ABD’li şirketlere ait bileşenler kullanıyor. Ticaretin bu bazda sürdürülmesi adına ek lisans süreleri tanımlanmıştı. Bu süre 19 Kasım tarihinde sona erecek.

Gelen son haberler ise ABD’li şirketler ile Huawei’nin ticaret yapmasına imkan sağlayan lisansın uzatılmayacağı yönünde. Bu olumsuz habere rağmen Huawei yetkililerinden gelen açıklamalar şirketin kendisine güveninin tam olduğunu gösteriyor. Huawei CEO’su Ren Zhengfei konuyla ilgili açıklamasında ABD desteği olmadan da ayakta duracaklarını ifade etti.

Huawei Kendisine Güveniyor

Huawei Kendisine Güveniyor

Huawei özellikle son dönemde yaşadığı üst üste gelen yaptırımlar sonrası dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Akıllı telefon ürünlerinde kendi bileşenlerine yer veren teknoloji devi, Google’a olan bağını kaldırmak adına Harmony OS adını verdiği işletim sistemini geçtiğimiz dönemde duyurmuştu. Teknoloji devinin CEO’su Ren Zhengfei, ABD cephesinden gelen yaptırımlara rağmen kendilerine güvendiklerini söyledi.

Zhengfei, güvenebilecekleri şirketler olduğunu ve üretim süreçlerinde herhangi bir aksama beklemediğini söyledi ve yaptırımlarla ilgili şöyle konuştu: “Finansal tablolarımızın gelecek yılın ilk yarısında daha iyi olacağı ve kötüye doğru gitmeyeceği öngörülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin tedarik gücünden tamamen uzak durarak yaşayabilir miyiz? Bu fikir gerçek olmalı. Eğer Amerikan parçaları ve bileşenleri bizim için hâlâ kullanılabiliyorsa onları tercih edebiliriz.”

Batılı şirketler ile uzun yıllara dayanan ticaret ilişkileri olduğunu söyleyen Huawei CEO’su, çalışmalarını bu yönde devam ettirmek istediklerini de sözlerine ekledi. Açıklamalar gösteriyor ki Çinli şirket ABD cephesinden ılımlı bir sinyal gelmesi halinde ticarete devam etmek istiyor. Ancak yaptırımlara karşı da kendi ayaklarının üzerine duracağı tam. Dışa bağımlı olmak istemeyen Huawei son olarak giyilebilir teknoloji ürünleri için geliştirdiği Kirin A1 işlemcisini tanıttı.

Kirin A1 Tanıtıldı

Kirin A1 Tanıtıldı

Bilindiği üzere Huawei amiral gemisi akıllı telefonlarında kendi ürettiği Kirin işlemcilere yer veriyor. Geçtiğimiz günlerde Kirin 990’ı tanıtan ve tüm dikkatleri üzerine toplayan teknoloji devi, giyilebilir ürünler için de ayrı bir işlemci geliştirdi.

Kirin A1 adıyla duyurulan yeni işlemci, akıllı saat, Bluetooth kulaklık akıllı gözlük ve akıllı hoparlör ürünlerinde yerini almaya hazırlanıyor. Kirin A1, sabit bağlantı yapısı ile yüksek verimlilik sağlayarak kulaklık ürünlerinde parazit önleme deneyimi sunuyor.

Bu alanda Qualcomm’un Snapdragon serisi altında ürettiği işlemci modelleri de mevcut ve Huawei’nin ABD’li şirkete yeni işlemcisi ile rakip olacağı belirtiliyor. İlk duyurusu yapılan Kirin A1’in önümüzdeki günlerde daha detaylı teknik özelliklerinin ortaya çıkması bekleniyor.

Mate 30 Çin’de Patlama Yaptı

Mate 30 Çin’de Patlama Yaptı

Çinli teknoloji devi geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemileri Mate 30 ailesini düzenlediği etkinlikte tanıtmıştı. ABD yaptırımları nedeniyle Google servislerinin yer almadığı telefon sahip olduğu tasarım ve donanımsal özellikler ile dikkat çekiyor. YouTube, Chrome, Gmail gibi uygulamaların yer almaması nedeniyle Huawei’nin yeni telefonları global pazarda satışa sunup sunmayacağı halen belirsizliğini koruyor.

Ancak Çin pazarında kullanıcılara sunulan telefon kısa sürede büyük satış rakamlarına ulaştı. Geçtiğimiz günlerde Huawei’nin Mate 30 modellerinde indirim yapacağı açıklanmıştı. İndirimle beraber satışa çıkan Mate 30 serisi ilk 3 saatlik zaman diliminde memnun edici rakamlara ulaştı.

Çin pazarında yoğun ilgi görmesi beklenen yeni telefonlar ilk 3 saat içerisinde 1 milyondan fazla satmayı başardı. Huawei global pazarda Mate 30’un yaşayacağı kaybı kendi ülkesinde telafi etmek istiyor. Gelen satış rakamları gösteriyor ki şirket bu amacına ulaşacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum