Yatırım yapmaya başla!

Huawei Çalışanı Polonya’da Casusluk Suçlamasıyla Gözaltına Alındı

Huawei’in Polonya ofisinde yapılan aramalarda biri Çinli biri Polonyalı iki kişi casusluk suçlamalarıyla gözaltına alındı. Detaylar şöyle;
Huawei Çalışanı Polonya’da Casusluk Suçlamasıyla Gözaltına Alındı

Polonya istihbaratı, Çinli teknoloji devi Huawei’in bir çalışanını casusluk iddialarıyla tutukladı. Polonyalı TV yayıncısı Telewizja Polska’ya (TVP) göre Huawei’nin satış direktörü ve eski bir güvenlik görevlisi Salı günü casusluk suçlamasıyla ülkedeki İç Güvenlik Ajansı görevlileri tarafından tutuklandı.

Huawei çalışanının Çinli bir memur olduğu, eski güvenlik ajanının ise Fransız telekomünikasyon şirketi Orange’ın Polonya’daki yan kuruluşu için çalışan bir Polonyalı vatandaş olduğu söylendi. Aynı haberde Huawei ve Orange’ın ofislerinin arandığı ve belgelere İç Güvenlik Ajansı tarafından el konulduğu belirtildi.

Geçen yıl dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi olarak Apple’ın yerini alan Huawei, durumun farkında olduğunu bildirdi.

Huawei Çalışanı Casusluk Suçlamasıyla Gözaltına AlındıVe Çinli teknoloji devinden yapılan açıklamada; “Huawei durumun farkında ve biz olayı araştırıyoruz. Şu an için yorumumuz yok.” ifadeleri kullanıldı. İlaveten firma; “Huawei, faaliyet gösterdiği ülkelerde geçerli olan tüm yasa ve düzenlemelere uyuyor ve biz her çalışanın, bağlı bulunduğu ülkelerdeki yasa ve düzenlemelere uymasını istiyoruz.” açıklamasını yaptı. Orange da Polonyalı yetkililer tarafından bir soruşturmanın başlatıldığını ve devam ettiğini vurguladı.

Orange sözcüsü de grubun soruşturmanın gelişimini ilgiyle takip ettiğini ve ilgili makamlarla işbirliği yapacağını dile getirdi.

Huawei için Yeni Kriz Başlıyor“Bu aşamada, Orange soruşturmaya ilişkin daha fazla bilgiye sahip değildir ve daha fazla yorum yapamaz.” diyen firma sözcüsü, özellikle de Polonya’daki iştiraki ve müşterilerininkileri vurgulayarak grubun çıkarlarını korumak için gerekli tüm önlemleri alacağını kaydetti. Tüm bunların yanında, tutuklanan adamları isimlerinin Polonya yasaları gereği medyada yayınlanmadığı bilgileri de paylaşıldı.

Bakanlık için konuşan bir sözcü de; “Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından toplanan kanıtlar, her iki erkeğin Polonya’ya karşı casusluk faaliyeti yürüttüğünü gösteriyor” dedi. Bunun yanında kaynaklarda sözcünün; “Devam eden soruşturmanın bir parçası olarak yetkililer şüphelilerin ikamet ettiği yerleri araştırıyor ve delil muhafaza ediyor” dediği aktarıldı. Tabii, bu haberler Huawei için başka bir krizin başladığına işaret edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum