Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye Avrupa Birliği’nden Sevindiren Haber Geldi

Avrupa Birliği, Huawei ile ilgili 5G kararını açıkladı.
Huawei’ye Avrupa Birliği’nden Sevindiren Haber Geldi

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana telekomünikasyon üreticileri 5G teknolojisine yönelik yatırımlarına hız verdiler. Yeni internet altyapısı başta akıllı telefonlar olmak üzere, otonom araçlar, nesnelerin interneti gibi pek çok farklı alanda kullanılacak. Çinli teknoloji devi Huawei ise dünyanın en büyük telekomünikasyon üreticilerinden biri konumunda. Şirket ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak görülüyor. Trump hükümeti Huawei’nin Çin hükümeti adına casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu iddia ediyor.

Huawei ise bu iddiaları reddediyor ve ABD hükümetinin bu suçlamaları yaparken somut bir kanıtının olmadığını belirtiyor. Hükümet Huawei ile çalışmamakla beraber başka ülkelerin de Çinli şirket ile 5G anlaşmaları yapmasını istemiyor. Yeni Zelanda, Avustralya, Japonya gibi bazı ülkeler ABD’nin bu talebine olumlu yanıt verdi ve Huawei ekipmanlarını ülkesine sokmuyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’den ABD’yi kızdıracak 5G kararı gelmişti. Son olarak benzer bir karar Avrupa Birliği’nden geldi.

Huawei’ye Avrupa’dan Onay Çıktı

Huawei’ye Avrupa’dan Onay Çıktı

İngiltere’den Huawei’ye yönelik yeşil ışık sonrası, kısa süre içerisinde Avrupa Komisyonu’ndan da Çinli teknoloji devine müjdeli haber geldi. Karara göre operatörler belirli şartlara uymak kaydıyla istedikleri firma ile çalışabilecek. AB, 5G altyapısını kurmak isteyen ülkeler için tercihi kendilerine bırakacak. Bununla beraber hassas alanlarda gerekli düzenlemelerin yapılması ve AB üyeleri arasında koordinasyon sağlanması gerektiğinin altı çiziliyor.

İngiltere’den sonra Avrupa Birliği’nin de Huawei’ye yönelik olumlu kararı ABD’nin tepkisini çekecektir. Geçtiğimiz günlerde Huawei ile iş birliği yapan ülkeler ile istihbarat paylaşımının kesilmesi bile gündeme gelmişti. Son kararların ABD cephesinde nasıl yankı bulacağı merak konusu. AB üyesi ülkelerin Nisan ayına kadar gerekli tedbirlerin alması isteniyor. Tedbirler arasında ilk sırada yüksek risk oluşturan tedarikçilere yönelik kısıtlamalar geliyor. Komisyonun açıklamasında Avrupa’nın 5G planlarına yönelik ifadelere de yer verildi.

Buna göre 2020’nin sonuna kadar Avrupa’da 138 şehirde 5G hizmetinin aktif olarak kullanılacağı hedefleniyor. Açıklamada tek bir tedarikçiye bağlı kalınmaması gerektiği belirtiliyor. Benzer bir açıklama geçtiğimiz günlerde İngiltere’den de gelmişti. Komisyon 5G teknolojisinin güvenli bir şekilde şehirlerde kullanıma sunulması gerektiğinin altını çiziyor. Ülkelerin ayrıca belirlenen kurallara göre tedarikçilerin 5G’nin hassas bölümlerine ulaşmasının engellenebileceği ifade ediliyor.

Huawei Dünyanın En Değerli Şirketleri Arasında

Huawei Dünyanın En Değerli Şirketleri Arasında

Huawei, ABD yaptırımlarına rağmen yaptığı anlaşmalar ile beraber dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olmaya devam ediyor. Bilindiği üzere şirket akıllı telefon pazarında en yüksek satış yapan ikinci firma konumunda. Teknoloji devi ayrıca Brand Finance tarafından ilk kez dünyanın en değerli 10 markasından biri olarak gösterildi. Şirketin marka değerinin 65 milyar dolar olduğu açıklandı.

Brand Finance tarafından yayınlanan raporda “Telekom endüstrisi için bir sonraki büyük fırsat olan 5G alanında rekabet, Huawei’nin geleneksel olarak Batı tedarikçileri tarafından kapsanan pazarlara girmesinin ardından şiddetlenerek devam ediyor. Tartışmalarına rağmen Çinli dev net bir ilerleme kaydediyor ve 65,1 milyar dolarlık bir marka değeriyle, ilk defa dünyanın ilk 10 en değerli markası arasında yer alıyor” ifadelerine yer verildi.

Bu açıklama sonrası Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu’dan da konuyla ilgili değerlendirme geldi. Yu açıklamasında “Tüm senaryo stratejisi önümüzdeki 5 ila 10 yıl boyunca Huawei’nin ana odak noktası olmaya devam edecek. Tabletlerin, PC’lerin, VR cihazların, giyilebilir cihazların, akıllı ekranların, akıllı hoparlörlerin, arabaların ve IoT cihazlarının gerçekten sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için akıllı telefonlara bağlı olduğu entegre bir ekosistem oluşturma taahhüdümüzde kararlıyız”diye konuştu.

Huawei’nin geçtiğimiz yıl teknolojinin pek çok alanına yönelik geliştirdiği ürünler tüketici tarafından büyük ilgi gördü. Uzmanlar şirketin bu yükselişinin ABD yaptırımlarına rağmen süreceğini tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum