Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Huawei AppGallery için Uygulama Geliştirenlere Gelirin Neredeyse Tamamını Bırakacak

Huawei kendi mağazası AppGallery için uygulama geliştirenlere elde edilen gelirin yüzde 90’ının verileceğini açıkladı.
Huawei AppGallery için Uygulama Geliştirenlere Gelirin Neredeyse Tamamını Bırakacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çinli teknoloji devi Huawei rakiplerinden farklı olarak geliştirmekte olduğu planlar ile gündeme geliyor. Şirket dünya genelinde akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en yüksek pazar payına sahip. Yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl Huawei 240 milyonu aşkın akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Hükümet Huawei’yi Çin hükümeti için casusluk faaliyetlerinde bulunmak ile suçluyor.

Tekonoloji devi bu suçlamaları reddediyor ve ABD yönetiminin somut bir kanıt gösteremediğini belirtiyor. Yine de Huawei, ABD yaptırımlarına maruz kalmaktan kurtulamadı. Bir süredir ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei ile ticaret yapmak için lisans almaları gerekiyor ve bu ticareti belirli ürünler ile sınırlı olmak kaydıyla gerçekleştirebiliyor.

Huawei’nin Mate 30 gibi yeni nesil telefonlarında ise yaptırımlar nedeniyle Google uygulamaları kullanılamıyor. Bu durum sonrası Huawei kendi alternatif altyapısını geliştirmek için işe koyuldu. Çinli şirket bir süredir Huawei Mobil Servisleri adı altında kendi hizmetini geliştiriyor. Geliştiricilerin AppGallery için uygulama geliştirmesini teşvik etmek için yeni bir açıklama yapıldı.

Huawei Kesenin Ağzını Açıyor

Huawei Kesenin Ağzını Açıyor

Çinli şirket Google’a bağlı kalmamak adına çalışmalarına hız verdi. Geçtiğimiz yıl Android’e alternatif olacak işletim sistemi HarmonyOS’un tanıtımı gerçekleştirildi. Huawei yetkilileri bu sistemin henüz akıllı telefonlar için hazır olmadığını ve Android ile devam edeceklerini söylemişti. Bununla beraber YouTube, Gmail, Play Store gibi pek çok Google servisi Huawei’nin yeni telefonlarında yer almıyor.

GCM Yatırım Banner

Huawei ise Play Store’un açığını kapatmak adına kendi uygulama mağazası AppGallery’e odaklanmış durumda. Buranın aynı deneyimi sunmak için geliştiricilerin kendi uygulamalarını sunması gerekiyor. Huawei ise uygulama geliştiricilerin dikkatini çekecek yeni bir karar aldı.

Yapılan açıklama ile AppGallery’de sunulan uygulamalardan elde edilecek gelirin yüzde 90’ı geliştiricilere bırakılacak. Bu rakam Play Store ve App Store’da yüzde 70 seviyesinde. Henüz yolun çok başında olan AppGallery için Huawei’nin bu politikası mantıklı görünüyor.

Huawei Her Yolu Deniyor

Huawei Her Yolu Deniyor

Bu kampanyadan yararlanmak isteyen geliştiriciler 24 ay boyunca gelirin yüzde 90’ına sahip olacak. Başvuru için son tarih ise 30 Haziran 2020 olarak belirlendi. Çinli teknoloji devi HMS altyapısını yeni telefonlarında ön yüklü olarak kullanıcılara sunacak. Halihazırda AppGallery’de çok sayıda uygulamanın bulunduğu söylenebilir.

Ancak Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram gibi sosyal medya devleri başta olmak üzere popüler olan pek çok uygulama henüz burada yer almıyor. Huawei’nin geliştiricilere yönelik yapmış olduğu bu jest ne derece karşılık bulacak bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yine de Google uygulamalarının eksikliğini kapatmanın kolay olmadığının altını çizmek lazım.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.