Yatırım yapmaya başla!

Huawei İstese de Android İşletim Sisteminden Vazgeçemiyor

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticisi Huawei, yeni modellerinde Android işletim sistemi ile devam edeceklerini açıkladı.
Huawei İstese de Android İşletim Sisteminden Vazgeçemiyor

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Huawei son dönemde ABD yaptırımları ile mücadele etmeye devam ediyor. Şirket Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmekle suçlanıyor ve ABD’li teknoloji şirketleri tarafından kara listeye alınmış durumda. Huawei’ye bu noktada en büyük zararı veren ise şüphesiz Google oluyor. Teknoloji devi telefonlarında Android işletim sistemine yer vermeye devam ediyor ancak yeni modellerinde Google servisleri yer almıyor.

Huawei dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için kendi işletim sistemi HarmonyOS’u tanıttı. Ancak bu işletim sistemi henüz akıllı telefonlarda yer almaya hazır değil. Şirketin kendi işletim sistemini ve mobil servislerini tam anlamıyla kullanıma sunmasının yıllar alacağı belirtiliyor. Bu nedenle Huawei yetkilileri Android işletim sistemi ile devam edeceklerini ifade ediyor.

Huawei’den Android Açıklaması

Huawei’den Android Açıklaması

Çinli teknoloji devi geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemileri Mate 30 Pro ve Mate 30 modellerini tanıttı. Telefonlar Çin’de satışa sunuldu kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Ancak global pazar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. YouTube, Gmail, Haritalar gibi Google servislerinin yeni telefonlarda bulunmuyor olması Avrupa’daki kullanıcılar için büyük sorun teşkil ediyor. Şirketin ilerleyen dönemde Google ile ilişkisinin nasıl şekilleneceği merak edilirken, Küresel Medya ve İletişim Başkanı Joy Tan’dan önemli açıklamalar geldi.

Tan açıklamasında gelecek Huawei’nin Android ile devam edeceğini söyledi. Alternatif bir işletim sistemine geçmek için bir kaç yıldan daha uzun bir süreye ihtiyaçları olduğunu söyleyen yetkili, erkenden yapılacak bir değişikliğin kullanıcı kaybına neden olacağını belirtti. Tan, Avrupa ve Güneydoğu Asya bölgesindeki kullanıcıların büyük çoğunluğunun Android kullanıcısı olduğunu ve Google servislerini yoğun olarak kullandığını söyledi.

Huawei Kendi Mobil Hizmetlerini Geliştiriyor

Huawei Kendi Mobil Hizmetlerini Geliştiriyor

Çinli teknoloji devi Google’ın eksikliğini yaşatmamak adına kendi hizmetini geliştirmek için işe koyuldu. ‘Huawei Mobil Hizmetleri’ adındaki sistemin uzun bir geliştirme sürecine ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Görünen o ki Huawei, Android + Huawei Mobil Servisleri ile yoluna devam etmek istiyor. Şirketin şu an için kendi uygulama mağazası App Gallery mevcut. Ancak burada bulunan uygulamaların pek çoğu yeni güncelleme almıyor ve eski sürümlere sahip.

Huawei tüm bu gelişmelere rağmen kendi işletim sistemi HarmonyOS’u yavaş yavaş kullanıma sunmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde çıkması beklenen P40 modellerinde çift işletim sistemine yer verilebileceği belirtilmişti. Telefonun HarmonyOS ve Android’i üzerinde taşıyacağı ve kullanıcılara seçenek sunulacağı ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum