Yatırım yapmaya başla!

Huawei Artan Ambargo Sonrası Gözünü PC ve Monitör Pazarına Dikti

Çinli teknoloji devinin PC ve monitör üretimine ağırlık vereceği iddia ediliyor.
Huawei Artan Ambargo Sonrası Gözünü PC ve Monitör Pazarına Dikti

Dünyanın önde gelen teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerinden biri olana Huawei, hem geliştirdiği ürünler hem de ABD ambargosu ile gündemi yoğun bir şekilde meşgul ediyor. Şirket aleyhine ambargo ilk olarak geçtiğimiz yılın Mayıs ayında başladı. ABD hükümeti Huawei’nin ulusal güvenlik tehdidi olduğunu ve Çin hükümeti ile topladığı kullanıcı verilerini paylaştığını iddia ediyor.

Çinli şirket bunu kabul etmese de ABD yaptırımları her geçen gün artarak devam ediyor. Şirketin yeni nesil telefonlarında Google uygulamaları kullanılamıyor. Bunun yanı sıra Kirin işlemcilerini üreten TSMC ile Huawei arasındaki ticaretin bağlantısı da geçtiğimiz günlerde alınan yeni yaptırım kararıyla kesilmiş oldu.

Bu yaptırımlar sonrası Huawei’nin 2021 yılında akıllı telefon sevkiyatlarını çok aşağı çekebileceği iddia ediliyor. Geçtiğimiz yıllar içerisinde şirket Samsung’un ardından en fazla pazar payına sahip olan akıllı telefon üreticisi haline geldi. Artan yaptırımlar sonrası teknoloji devinin başka pazarlara girme hazırlığında olduğu belirtiliyor.

Huawei Gözünü Monitör ve PC Pazarına Dikti

Huawei Gözünü Monitör ve PC Pazarına Dikti

Çinli şirketin yaptırımlar nedeniyle önümüzdeki süreçte akıllı telefon pazarında kan kaybı yaşamasına kesin gözüyle bakılıyor. 15 Eylül’de sona eren geçici lisans sonrası akıllı telefon üretiminde nasıl bir yol izleneceği halen belirsiz durumda. Çinli teknoloji devine yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre şirket düz ve kavisli bilgisayar monitörleri üretmeyi planlıyor. Düz monitör panellerinin BOE’den kavisli panellerin TVP Technology’den alınacağı belirtiliyor.

Her iki tedarikçi şirketin de Çin merkezli olması Huawei’nin herhangi bir yaptırıma uğramayacağını gösteriyor. Kavisli monitörler ile oyuncu kitlenin hedefleneceği tahmin ediliyor. Düz ekranlı monitörler ise günlük ve iş odaklı kullanım için sunulacak. Huawei’nin girmeyi planladığı tek pazar monitörler değil. Şirketin ayrıca masaüstü bilgisayar üretme planı olduğu ifade ediliyor.

Geliştirilecek olan bilgisayarın işlemcileri ise Huawei’nin kendi HiSilicon markası altında üretilecek. Halihazırda üretilmiş 7 nm Kunpeng 920 3211K işlemciler iş istasyonlarında kullanılıyor.  Günümüzde bilgisayarlar için işlemci üreten AMD ve Intel’in ABD merkezli olması, Huawei’nin bu firmalarla ticaret yapmasını engelliyor. Önümüzdeki günlerde Huawei’nin ABD ambargosu altında nasıl bir strateji izleyeceğini bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum