Yatırım yapmaya başla!

Casusluk Suçlamalarından Kurtulamayan Huawei’e Almanya’dan da 5G Yasağı Gelebilir

Tüm dünyada kapalı kapılar ile karşılaşan Çinli teknoloji devi Huawei, Almanya’dan da darbe yiyebilir. İşte detaylar;
Casusluk Suçlamalarından Kurtulamayan Huawei’e Almanya’dan da 5G Yasağı Gelebilir

Tüm dünyada kapalı kapılarla karşılaşan Huawei’nin Almanya’dan da darbe yemesi gündemde. Çünkü Alman hükümeti, Huawei’i ülkeye 5G ekipmanı tedarik etmekten men etmeyi düşünüyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı, CNBC’ye yaptığı açıklamada Perşembe günü Huawei ile ilgili bir iç toplantı düzenlediklerini doğruladı.

Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı da gelecekteki 5G ağının güvenliğinin Federal Hükümet ile yüksek düzeyde ilgili olduğunu ve Federal Hükümet’in gelecekteki 5G ağının kurulmasıyla bağlantılı olarak bu konuda rehberlik edeceğini belirtti. Ancak bu konuda henüz hiçbir karar alınmadığını da ekledi.

Alman gazetesi Handelsblatt, Şansölye Angela Merkel’in hükümetinin Huawei’i ülkenin 5G şebekelerinden çıkarma yollarını aktif olarak düşündüğünü bildiren ilk kaynak oldu.

Huawei’e Almanya’dan da 5G Yasağı Gelebilir Karar, Huawei ile ilgili güvenlik endişeleri hususunda ABD ve İngiltere dahil olmak üzere Batı müttefiklerine göre daha az sesli olan Almanya’da bir fikir değişikliğinin yaşandığına dair sinyal verdi. Sonuçta Huawei’in 5G teknolojisi aracılığıyla süper hızlı mobil ağlar üzerinden Çin’e casusluk yapabileceğine dair büyük bir endişe vardı. Bu nedenle dünyanın pek çok yerinde kapalı kapılar ile karşılaşan şirkete, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan yasak gelmişti.

Yaşananlar geçtiğimiz haftalarda tutuklanan Meng Wanzhou’nun babası olan Huawei CEO’sunu harekete geçirmiş ve firmanın kurucusu bir basın açıklaması yapmıştı.

 Huawei CEO’su Şirketi Savundu Durumun ciddiyetinin farkında olan Huawei CEO’su şirketin Çin için casusluk yapmadığını söyleyerek Trump’ı övmüş, alışılmadık şekilde uluslararası basına konuşan Ren Zhengfei sözleriyle tüm dünyada ana başlıklar arasına yerleşmişti.

Ancak görünen o ki CEO’nun; “Çin için casusluk yapmıyoruz, asla yapmayız” yorumları beklenen etkiyi yaratmadı keza çok geçmeden Almanya hükümeti de endişelerini dile getiren ülkeler arasına katıldı. Huawei konuya ilişkin, Alman Federal Hükümeti tarafından halka açık bir şekilde iletilen teknolojik çözümlerin doğrulanması ve standartlaştırılması yaklaşımını memnuniyetle karşıladıklarını aktardı.

Ayrıca Çinli teknoloji devi; “Huawei’i dünyanın herhangi bir ülkesinde 5G altyapısını inşa etmenin dışında tutmak için mantıklı bir neden görmüyoruz.” ifadeleriyle, daha önceki olaylarda olduğu gibi kendini savundu. Ancak yine Perşembe günü Oxford Üniversitesi, araştırmaları finanse etmek için artık Huawei’den yeni bağış ve sponsorluk kabul etmeyeceğini duyurdu. Oxford sözcüsü Reuters’a verdiği demeçte; “Karar, son aylarda Huawei ileİngiltere işbirliğini çevreleyen halka açık endişelerin ışığında alındı. Umarız bu konular kısa sürede çözülebilir.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum