Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Akıllı Telefonlarında Google Servisleri Kullanım Dışı Kalabilir

Huawei’nin akıllı telefonlarında Google uygulamalarının kullanılmasına imkan sağlayan gecici lisansın süresi doldu.
Huawei’nin Akıllı Telefonlarında Google Servisleri Kullanım Dışı Kalabilir

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, telekomünikasyon ve mobil cihaz pazarında çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmakta. Son dönemde yapılan pazar araştırmalarına göre Huawei yılın ilk yarısını akıllı telefon satışlarında Samsung’un önünde lider kapattı. Çinli şirket bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına rağmen faaliyetlerini sürdürüyor.

Yaptırım kararları gereği Huawei ile ABD’li şirketlerin ticaret yapabilmesi için hükümetten lisans alması gerekiyor. Bu durum özellikle akıllı telefon modelleri için sunulan Google servisleri için büyük öneme sahip. Huawei’nin Mate 30 ve P40 gibi yeni nesil akıllı telefonlarında Play Store, YouTıube, Haritalar, Gmail gibi popüler Google servisleri kullanılamıyor. Daha eski teefonlarda bu servislerin kullanılmasını mümkün kılan lisansın süresi de dün akşam itibarıyla doldu.

Geçici Lisansın Süresi Doldu

Geçici Lisansın Süresi Doldu

Yaptırım kararları sonrası ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için 3 aylık lisanslar tanımlanıyor. Bu lisanslar belirli aralıklarla yenileniyordu. Mevcut Huawei telefonlarında Google uygulamalarının kullanılması için bu lisans veriliyordu. Genel geçici lisans dün gece sona erdi. Bu durum sonrası Huawei’nin yazılım güncellemelerinin durumdan nasıl etkileneceği bilinmiyor. Süresi dolan lisansla ilgili Ticaret Bakanlığı ve Huawei’den herhangi bir açıklama gelmedi.

Bu lisans ABD’nin kırsal alandaki telekomünikasyon sağlayıcıların sahip olduğu Huawei ekipmanları değiştirmesi amacıyla tanınmıştı. Tahminler mevcut Huawei cihazların Google uygulamalarını kullanmaya devam edebileceği yönünde ancak uyumsuzluk olması halinde destek verilmeyeceği yönünde. Yeni bir iş birliğinin yapılmaması halinde telefonlardaki Google uygulamalarının güncelleme sürecinin de tehlikeye girebileceği konuşuluyor.

Konuyla ilgili Google’dan bir sözcü, “Google’ın mevcut cihazlardaki uygulamalarına ve hizmetlerine güvenlik güncellemeleri ve güncellemeleri sağlamak için devlet düzenlemelerine uygun olarak Huawei ile çalışmaya devam ettik ve izin verildiği sürece bunu yapmaya devam edeceğiz. Açık olmak gerekirse: ABD yasaları şu anda Google’ın yalnızca Huawei ile 16 Mayıs 2019’da veya öncesinde halka sunulan cihaz modellerinde çalışmasına izin veriyor.” açıklamasında bulundu.

Ama buna rağmen telefonlar için büyük bir sorun olmayacağı belirtiliyor. Android’in açık kaynak kodlu yapısından dolayı Huawei bu güncellemelere yine erişim sağlayabilir. Diğer yandan teknoloji devi kendi ekosistemi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. App Gallery’e yönelik yatırımlarını sürdüren Huawei, buradaki uygulama çeşitliliğini artırarak kendi hizmetlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum