Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple ile Samsung Düşerken Huawei’in Akıllı Telefon Satışları %50 Arttı

IDC’nin açıkladığı yeni verilere göre Huawei’in akıllı telefon sevkiyatları, ilk çeyrekte geçen yıla kıyasla yüzde 50 arttı. Apple ile Samsung’un satışları ise aynı dönemde düştü.
Apple ile Samsung Düşerken Huawei’in Akıllı Telefon Satışları %50 Arttı

Yalnızca 5G pazarında değil akıllı telefon alanında da son dönemin yükselen yıldızı olan Huawei’in akıllı telefon satışları, IDC’nin açıkladığı yeni verilere göre Apple ile Samsung’unkiler yavaşlarken yüzde 50 artış gösterdi.

Dün açıklanan verilerde, Apple’ın iPhone gönderilerinin ilk çeyrekte yüzde 30, Samsung cihazlarının ise yüzde 8 oranında düştüğü belirtildi. Yeni rakamlar Huawei’in bugüne kadarki en yüksek yüzdesine ulaşarak küresel akıllı telefon pazarının yüzde 19’unu elinde tuttuğuna işaret ederken IDC Çinli firmanın, şu anda küresel pazarın zirvesindeki Samsung’a dikkat çekici şekilde yaklaştığını kaydetti.

Sonuçta Huawei geçen yıl Apple’ı geçerek en çok satan ikinci akıllı telefon üreticisi olmuş, üçüncü çeyrekte de Apple’ın önünde olmaya devam ettiği bildirilmişti.

Huawei IDC Verileri İlk Çeyrek  Apple Önünde Ancak Apple’ı pazar payı olarak ilk kez 2018’de geçen Huawei’e ilişkin yeni rakamlarda, iki teknoloji devi arasında öncekinden çok daha büyük bir fark olduğu göze çarptı. IDC de Huawei’in büyümesini alçaktan yükseğe tüm segmentleri hedef alan çok yönlü bir portföye bağladı. Bu arada iPhone satışları Çin’deki zayıf talep ve daha uzun değiştirme döngülerinden etkilenmişti. Tim Cook Salı günü Çin pazarıyla ilgili değerlendirmesinde iyimser kalsa da Apple’ın ikinci çeyrek geliri yüzde 5 düşerek 58 milyar dolara gerilemişti.

Araştırma firması Canalys tarafından Salı günü yayınlanan ayrı bir raporda da Huawei’in Çin akıllı telefon pazarının yüzde 34’ünü elinde bulundurduğunu gösterdi.

Huawei Çin Pazarı Yüzde 34 Elinde Bulunduruyor Bu, bir önceki yıla göre sevkiyatlarda yüzde 41’lik artış anlamına geliyordu. Canalys, şirketin fiziksel mağazalardaki yatırımlarını artırarak Çinli tüketiciler arasında zemin oluşturduğunu ve Çin’in kırsal alanlarına daha fazla nüfuz ettiğini dile getirdi.

Huawei’nin tüketici işletmesi, firmanın global incelemelerine rağmen özellikle premium akıllı telefon bölümünde etkileyici bir büyüme göstermişti. Diğer bir ifadeyle, Huawei’in de dediği gibi ABD firmaya karşı ne kadar casusluk suçlaması yaparsa yapsın işleri bundan bir dereceye kadar etkileniyordu.

Counterpoint analisti Shobhit Srivastava da Salı günkü notunda, ABD’de önemli bir varlığı bulunmadığından şirketin telefon pazarındaki büyümesinin özellikle dikkat çekici olduğunu söyledi. Analist ayrıca Huawei’in yeniliklerinin temposu nedeniyle Apple’ı geçmeyi başardığını dile getirerek kablosuz ters şarj etme gibi özellikler sunan ilk firma olduğunu ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum