Yatırım yapmaya başla!

Huawei Akıllı Telefon Satışlarında Samsung’un Önünde Olmaya Devam Ediyor

Yapılan araştırma akıllı telefon pazarında Nisan ayında olduğu gibi Mayıs ayında da Huawei’nin lider olduğunu gösterdi.
Huawei Akıllı Telefon Satışlarında Samsung’un Önünde Olmaya Devam Ediyor

Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda akıllı telefon modelleri ile gücüne güç katmaya devam ediyor. Şirket hem kendi ülkesi hem de küresel pazarda yeni nesil modelleri ile dikkatleri üzerine topluyor. Akıllı telefon rekabetinde Apple, Samsung, Xiaomi ve OPPO gibi diğer üreticiler de birbirinden iddialı modeller ile öne çıkıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un rakiplerinin önünde olduğunu gösteriyor.

Birkaç aydır yapılan pazar araştırmaları ise bu durumun değiştiğini ortaya koyuyor. Geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Huawei bir ilke imza atmış ve Samsung’u akıllı telefon satışlarında geride bırakmayı başarmıştı. O dönem araştırmayı yapan Counterpoint Research, Mayıs ayı verilerini açıkladı. Rapor iki şirket arasında yaşanan rekabette sıralamanın değişmediğini ortaya koyuyor.

Huawei Liderliğini Sürdürüyor

Huawei Liderliğini Sürdürüyor

Çinli teknoloji devi akıllı telefon satışlarındaki yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD hükümeti tarafından ambargoya maruz kalıyor. Trump hükümeti Huawei’yi casusluk faaliyetleri yürütmek ile itham ediyor. Şirketin Mate 30 ve sonrasında çıkan telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google servisleri bulunmuyor. Bu durum yeni telefonların küresel pazarda rekabetini daha zor bir hale getiriyor.

Ancak Counterpoint Research raporu Huawei’nin rakibi Samsung’a karşı üstünlüğünü sürdürdüğünü gösteriyor. Tahminler Nisan ayındaki Huawei’nin liderliğinin çok uzun süremeyeceği ve Samsung’un koltuğu devralacağı yönündeydi. Ancak Mayıs ayı itibarıyla Huawei yüzde 19.7 pazar payı ile dünyanın en çok akıllı telefon satan firması olmayı sürdürdü.

Samsung’un pazar payı ise yüzde 19.6 seviyesinde görünüyor. İki şirket arasındaki farkın son derece az olması ilerleyen aylarda bu sıralamanın değişebileceğini gösteriyor. ABD’li teknoloji devi Apple ise yüzde 13 pazar payı ile sıralamada üçüncü sıradaki yerini korudu. Çinli üreticiler Oppo, Xiaomi ve Vivo ise yüzde 8 pay ile Apple’dan sonra kendilerine yer buldular.

Huawei’de Rota MediaTek’e Çevrilebilir

Huawei’de Rota MediaTek’e Çevrilebilir

Huawei bilindiği üzere amiral gemisi telefonlarında Kirin serisi işlemcilere yer veriyor. Bu işlemcilerin yongaları ise Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC tarafından geliştiriliyor. Son dönemde ABD’nin TSMC ile Huawei arasındaki ticareti kesmek adına yeni hamlelerde bulunduğu biliniyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde beklenen amiral gemisi Mate 40’un üretim sürecinde erteleme kararı alınmıştı.

Çinli teknoloji devi gelecekte benzer sıkıntıları yaşamamak adına TSMC’den başka alternatiflere yönelebilir. 2021 yılında çıkacak işlemcilerde 5 nm mimarisi ile geliştirilen işlemcilerin telefonlarda yer alması bekleniyor. TSMC yaşanan sorunlar nedeniyle Huawei’nin rotasını MediaTek’e çevireceği konuşuluyor.

Gelen söylentilere göre Huawei’nin MediaTek’e verdiği işlemci sipariş oranında yüzde 300’e varan bir artış yaşandı. Huawei’nin işlemci değişikliğinin gelecek yıl tanıtılacak P50 serisinde kendisini göstereceği belirtiliyor.

Huawei’nin bu kararı TSMC’yi de olumsuz etkileyecektir. Tayvnalı şirket için Huawei gibi bir müşteriyi kaybetmek gelirleri de olumsuz etkileyecektir. Ancak ABD yönetiminin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin başka seçenekleri değerlendirmesi sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum