Yatırım yapmaya başla!

Huawei Akıllı Telefon Satışlarında Yılın İlk Yarısını Samsung’un Önünde Kapatabilir

Yapılan bir araştırmaya göre Huawei yılın ilk yarısında akıllı telefon pazarında Samsung’un önünde olmaya devam edebilir.
Huawei Akıllı Telefon Satışlarında Yılın İlk Yarısını Samsung’un Önünde Kapatabilir

Dünyaca ünlü teknoloji şirketleri her yıl akıllı telefon modellerini milyonlarca kullanıcının beğenisine sunuyor. Günümüzde bu cihazlar hayatımızın vazgeçilmez bir iletişim aracı haline gelmiş durumda. Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi ve OPPO gibi başlıca akıllı telefon üreticileri birbirinden iddialı modelleri tanıtıyor ve satışa sunuyor.

Piyasada çok fazla üreticinin faaliyet göstermesi birbirleri ile rekabetin de fitili ateşlemiş oluyor. Son yıllarda yapılan pazar araştırmaları Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un rakiplerinden önde olduğunu ortaya koyuyordu. Bu sıralamada Huawei ve Apple kendisine yer buluyordu.

Ancak geçtiğimiz aylardan bu yana zirvenin değiştiğine tanık oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma Huawei’nin akıllı telefon satışlarında Samsung’un önünde olmaya devam ettiğini ortaya koymuştu. Tahminler bu sıralamanın yılın ikinci çeyreğinde de değişmeyeceği yönünde.

Huawei Liderliğini Sürdürecek

Huawei Liderliğini Sürdürecek

Çinli teknoloji devi son yıllarda piyasaya sürdüğü modeller ile yüksek bir satış performansı sergiledi. Üstelik geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei, ABD ambargosuna karşı mücadele ediyor. Alınan yaptırım kararları sonrası, Mate 30, P40 gibi yeni telefonlarda Google uygulamaları yer almıyor. Bu da telefonların küresel pazarda göreceği ilgiyi olumsuz etkiliyor. Ancak olumsuz havaya rağmen Huawei kendi ülkesi Çin’de son derece güçlü ve bu sayede rakibi Samsung’u geride bırakmış durumda.

Nikkei Asia tarafından yapılan son çalışma Huawei’nin yılın ilk yarısında Samsung’un önünde yer alacağını gösteriyor. İki şirket arasındaki pazar payı farkı son derece az oranda ancak buna rağmen Huawei’nin liderliği rakibine kaptırıması beklenmiyor. Samsung’un satışlarının Nisan ve Haziran ayları içerisinde yüzde 30 oranında düşeceği tahminler arasında yer alıyor.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle tüm dünyada akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandı. Tüm üreticilerde olduğu gibi Samsung’un da dünyanın dört bir yanında akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandı. Huawei ise gücünün büyük bölümünü Çin’deki kullanıcılardan alıyor.

Bu durum teknoloji devinin pazardaki liderliğini açıklıyor. Play Store başta olmak üzere Google servislerinin eksikliğine rağmen Huawei’nin bu başarısı dikkat çekici. Çinli şirket AppGallery’deki uygulama sayısını sürekli artırarak yaptırımların etkisini azaltmak istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum